Olimpiskā pastaiga gar Temzas krastiem.

  • 7 min lasīšanai
  • 184 foto

Olimpiskā pastaiga gar Temzas krastiem.

Labdien! Tikko atgriezos no galvaspilseētas un tukšojot alus kausu nolēmu uz ātro šo to uzskribelēt par šodienas pastaigu. Parasti man raksti sanāk gari, bet šis būs vienkāršs un īss. Mēģināšu vairāk ar bildēm manipulēt!

Šorīt pamodos un radās ideja mājās nesēdēt, un laiku truli pie datora nepavadīt! Laiks gan norīta tāds nevisai daudzsološs! Brīžiem līst lietus. Un vienalga! Dodos uz staciju, kāpju vilcienā un dodos pastaigāties pa olimpisko Londonu. Izkāpju stacijā Woolwich Arsenal un dodos uz Doklendas vieglā dzelzceļā staciju (Docklands light railway) no kuras ir doma doties līdz Stratfordai un vēlreiz mēģināt iekļūt olimpiskajā kompleksā.

Vilciens atiet un ienirst tunelī, kurš zem Temzas ved uz otru krastu. Vietā, kur šis dzelzceļs iznirst virs zemes un sāk braukt pa estakādēm, ļoti labi var redzēt Londonas pilsētas lidostu (London City Airport). Pabraucu garām, bet tad ieraugu kanalā pie lidostas divus lielus kruīzu kuģus! Parasti šeit tādi nekad nav manīti! Man kā aviācijas cienītājam iešaujās ideja, ka varētu te izkāpt un uztaisīt pāris bildes ar lidmašīnām uz kuģu fona. Kur vēl tādu skatu atradīsi! Tā kā esmu pabraucis City Airport stacijai garām, man nākas izkāpt nākamajā stacijā lai atgriestos atpakāļ. Tā arī daru.

Izkāpjot nakamajā stacijā Pontoon Dock es ieraugu Temzas pret plūdu barjēru (Thames Barrier), par kuru eksistenci es jau zināju un šo to biju lasījis, bet klātienē vēl nebiju pabijis. Šeit atkal iešaujas prātā ātrā ideja aiziet līdz šīm barjērām un uzņemt pāris foto.

No Pontoon Dock stacijas līdz barjērām var nokļūt pa interesantu parku. Parks izveidots tādā kā veca kanāla gultnē. Nonākot krastmalā var manīt, ka strauji tuvojas paisums un ūdens straume strauji plūst Londonas centra virzienā. Uzņemu pāris bildes un dodos atpakaļ uz staciju. Par šo Temzas barjēru un daudzām citām lietām, kuras šodien pieminēšu vaŗētu pastāstīt daudz ko, bet ne šoreiz. Šoreis kā jau teicu, būs īsais raksts. Man vispār top melnraksts-stāsts, kā apceļot Londonu (Mana versija), kuru kaut kadšeit „Draugos” mēģināšu nopublicēt, bet tas kaut kad nākotnē. Tagad kanapi paspēju aprakstīt savus ceļojuma aprakstus par Maroku un Spāniju.

Kāpju vilcienā un atgriežos City Airport, kur dodos uz jau man labi zināmo krastmalu, no kuras lieliski var redzēt skrejceļu.

Manis pamanītie kuģi, kā reiz atrodas aiz skrejceļā un lidmašīnas, kuras paceļas un nosēžas seko tieši garām šiem kuģiem tieši priekšplānā. Te izdaru pāris foto un atgriežos stacijā lai sekotu uz Stratfordu.

Ierodos Stratfordasn stacijā un dodos uz Westfield šopinga centru, kur ir arī ieeja olimpiskaja kompleksā. Kā jau nojautu, nekādu izredžu bez biļetēm iekļūt tajā nav. Pašas biļetes uz vietas esošajā kasē nav iespējams iegādāties, vismaz uz šodienu nekā. Cik zinu, ka daži mani kolēģi, kuri mēģinājuši tikt pie biļetēm internetā stāstīja, ka tas esot vissai sarežģīts process! Vis pirms esot jāreģistrējas speciālā olimpisko biļešu mājas lapā un tikai tad ir iespējams tās nopirkt. Un arī tad tas esot iespējams tikai ar Visa karti un nekādi ar Master vai Maestro kartēm! Lieki būtu piebilst, ka cenas esot pasakaini augstas!

Neesmu tik liels fans lai tērētu vairāk kā 100 mārciņas šādai izklaidei. Arī lielās drūzmas mani nevisai apmierina! Gan jau! Atbraukšu šeit, kad viss jampadracis būs beidzies un tad vissu apskatīšu.

Dodos atpakaļ uz Stratfordas staciju no kuras esmu nolēmis doties uz centru un pastaigāties gar Temzas upi. Pametu Stratfordu un caur vilciena logu noraugos uz aiz žogiem noslēptu olimpisko pasauli.

Nolemju savu pastaigu sākt pie Monjumenta. Tātad dodos uz staciju Monument. Te gan ļoti īss skaidrojums. Monjuments, tā ir kolonna, kura uzstādīta pieminot Londonas lielā ugunsgrēka laikā bojāgājušos. Tie uzskatīts, ka 61,57 metru attālumā no šīs vietas Tomasa Feriona maizes ceptuvē sākās šī postošākā un milzīgākā katastrofa Londonas vēsturē. Par to arī varētu pastāstīt, bet citreiz.

Patreiz šeit uzstādīta klasiskā romiešu stilā veidota kolonna, kuras augstum simboliski arī ir simboliskie 61,57 metri. Pašā kolonnas iekšpusē izveidotas vītņ veida kāpnes, kur pa 311 pakapieniem var uzkāpt pašā kolonnas aukšdaļā, kur izveidota skatu platforma. No šīs pasaulē aukstākās-brīvi stāvošās kolonnas, paveras lieliska panorāma uz Sitijas rajonu, Toverhilu un Temzas upi.

Tiešām iespaidīgi! Viss kā uz delnas! Tovera kalns un tilts.

Sitijas modernais biznesa kvartāls, ar simbolisko Gurķa ēku.

Un Bermondsī rajons. Ar Londonbridžas staciju un augstāko Londonas, un Eiropas debesskrāpi-„Shard” adatu jeb tulkojumā stikla lausku, kurš uzbūvēts burtiski tiko, jeb precīzāk ieguvis savu ārējo veidolu (Iekšdarbi vel ne tuvu nav pabeigti).

Pēc pamatīga un nevisai viegla kāpiena pa 311 pakāpieniem augšup un lejā, dodos uz Londonbridž tiltu (London Bridge). No tilta šeit paveras lieliska ainava uz Tovera tiltu. Šodien skats vēl lieliskāks, kā citu reiz, jo upe piepildīta ar lielākiem un mazākiem kuģīšiem.

Lieliski dominē senlaicīgs buru kuģis un ierastais linkors Belfāsta.

Londonas mērijas ēka, vissai amizanta arhitektūras forma šajā rajonā. Tajā un tās apkārtnē tiek demonstrēti aizraujoši gaismu šovi.

DSC02887

Nu protams! Tovera tilts! Tas vienmēr un pie jeb kādiem laika apstākļiem ir vienkārši super!

Tagad to rotā pieci simboliskie olimpiskie apļi.

Vēl nedēļu atpakaļ,vissas pasaules mēdijos tika rullēti kadri, kā Bonds ar kuteri pa šī tilta vārtiem nogādāja olimpisko lāpu uz stadionu.

Var manīt, ka šeit šodien ļaužu vairāk kā parasti. Abos krastos drūzmējas tūristi un olimpiādes viesi.

Daudz viet tiek organizēti dažādi pasākumi un koncerti. Hays galerijā uz īsu brīdi piestāju un paklausos sollistes dziedājumu simfoniskā orķestra pavadījumā. Šeit hallē mūzika skan vienkārši lieliski!

Dodos tālāk un pa krastmalu tuvojos London Bridžam.

Te nu nolemju izmest līkumiņu līdz London Bridge stacijai, pie kuras arī ir uzbūvēts šis jaunais Londonas brīnums-Shard (Adata/ Stikla lauska).

Tā patiešām vēl nav pabeigta. Iekšā vēl rit spraigi darbi, bet fasādes jau ir gatavas.

No adatas dodos uz sev jau labi zinamu vietu-Londonbridža pilsētas tirgu (Londonbridge Borough Market).

Šis tirgus ir izvietots tieši zem dzelzceļa estakadēm un ir diezgan savdabīgs, kaut kādā ziņā līdzīgs mūsu Rīgas centrāl tirgum.

Šeit var iegādāties viss dažādākos pārtikas produktus svaigā veidā. Jā! Arī šeid dažviet ne viss ir labakajā estētikas prasībām atbilstošā skatā un šad tad pavandās kāda smaciņa! Bet! Kā var būt zivs bez specifiskas zivs smakas?
Toties šeit var nopirkt to, ko nenopirksiet nevienā veikalā! Pat dzīvus trušus, medījuma gaļu un vēl viss neiedomājamākās lietas priekš Londonas! Pie reizes iepērkoties, šeit par nelielu naudiņu (Londonas cenās) var ieturēt maltīti kādā no daudzajām eksotisko virtuvju ēstuvītēm. Ja nu nenāk pie sirds eksotika, tad varat doties uz klasisku angļu pabu. Viens no tādiem šeit ir „The Market Porter”, kurā šodien gan brīvu vietu nav! Klienti savus alus kausus tukšo pat uz ielas un izskatās visai jautri un apmietināti! Tā teikt-vēsā angļu mierā!
Es gan izvēlos citu pabu, tepat tuvumā, Temzas krastā. Tas ir Thamesside. Tas atrodas burtiski blakus kuģim Golden Hindun no tā terases paveras lielisks skats uz Temzu. Golden Hind ir pirmais angļu kuģis, kurš veica ceļojumu apkārt pasaulei.
Garām traucas kuģīši un ātrgaitas kuteri, kuri rada viļņus, ka šķiet tie skatosies tūlīt pāri paba slieksnim. Šodien kaut kā paisuma radītas ūdens līmenis ir neparasti augsts! Ka tik nav jāpielieto Temzas plūdu barjera, pie kuras pavisam nesen biju! Iztukšoju kausu alus un dodos tālāk!
Tā nu lēnā garā tuvojos Vestminsterai. Vēl gan pretējā krastā ir Sitijas rajons un jau saskatāma Pāvela katedrāle.
Te jau arī Mileniuma gājēju tilts, kurš veidots savdabīgā, modernā stilā. Bet te pat blakus modernajām ēkām atrodas viens no Londonas zīmīgajiem kultūr-vēstures pieminekļiem, teātris „Globuss” (Globe Theatre) jeb Šekspīra Globuss. Šekspīra tadēļ, ka šis teātris tika uzbūvēts par teātra trupas līdzekļiem, kurā dalību ņēma arī pats vissu slavenais angļu teātra krustēvs Šekspīrs. Teātra ēku kuru redzam atguvusi savu senlaicīgo izskatu pēc vērienīgas resteurācijas darbiem 1997. gadā.
Burtiski blakus jau atrodas modernās mākslas izstāžu komplekss „Tate Modern”.
Sekoju talāk gar krastmalu no kuras ik mirkli paveras lieliski skati!
Ļaudis atpūšas pirms darba nedēļas, kur sāksies rīt. Ļoti daudz tūristu šodien, kuri arī labprāt relaksējas krastmalas zālājos un krodziņos.
Un tā nu nonāku pie Blakfrairs tilta (Blackfriars Bridge). Šeit faktiski ir divi Blakfrairs tilti.

Viens ir dzelzceļa. Uz kura izveidota dzelzceļa stacija, kuras vērienīgā rekonstrukcija vēl jo projām norisinās.

Bet otrs ir autotransportam un gājējiem paredzētais.
Manā skatījumā, Blakfairs auto tilts ir otrs skaistākais tilts Londonā, protams atpaliekot tikai no Tovera tilta!
Šim tiltam arī ir savdabīga vēsture, bet kā jau teicu, šoreiz garos rakstos neizplūdīšu. Piebildīšu tikai, ka šādas tādas ainiņas no tilta tapšanas var apskatīt velvēs abos tilta galos.
Tā nu esmu nonācis līdz Saut Bank (South Bank), kur pēc nelielas maltītes Gabriels Warf tirdziņā, varu doties uz Festivala krastmalu. Šeit manu uzmanību piesaista Katāras televīzijas kanāla AlJazeera-Spotr ofiss, kurs izvietots pašā Temzas krastā, ar vienkārši lielisku panorāmas skatu uz upi un pilsētu. Laikam jau arābiem ir pietiekami daudz naudas, lai atļautos šādu greznību! Nekur nemanīju, ka kādai citai TV programmai būtu atvēlēts tik īpašs stūrītis!
No krastmals ļoti labi var redzēt Aljazeera žurnālistus darbībā.
Tālāk ejot gar Nacionālo teātri var redzēt, ka Teātra un arī blakus esošā Elizabetes centra terasēs izvietoti bāri un restorāni. Ikdienā tādu tur nebija! Bet tagad! Daži no tiem iekārtoti, kā veseli dārzi! Acīm redzot tas par godu olimpiādei, lai varētu tikt galā ar milzīgo ļaužu pieplūdumu.
Interesani izveidotas smilšu kastes pie paša Vaterloo tilta. Tādas arī te iepriekš nebija!
Tā nu galu gala esmu nonācis līd Festivāla krastmalai, kura arī ir nedaudz pārveidota. Šeit izveidots interesants parks, lielā saļā zālāja vietā, iepretī panorāmas ratam.

Protams, ka šeit sastopami ikdienā esošie mākslinieki un tādi, kuri cenšās par tādiem būt. Jeb kurā gadījumā viņu šeit ir vairāk kā parasti. Protams! Londonas acss, Big Bens un Vestminsteres tilts ir savās vietās un priecē atbraukušo tūristus.

Tā nu esmu nogajis vairākus kilometrus, fotoaparātam baterija ir nosēdusies un varu noslēgt savu pārgājienu Trafalgāras laukumā, no kura dodod uz staciju, no kurienes došos mājup.

Labprāt jau uzrakstītu vairāk, bet sadaļas formāts neļāuj to izdarīt! Tādēļ arī bildes ne tuvu visas ko vēlējos šeit ieliku. Parējās var apskatīt pievienotajā galerejā.

Ko noslēgumā gribēju pateikt! Latvieši, kuri dzīvo šeit Anglijā un arī tie, kuri atbrauc no Latvijas ciemos. Noteikti atbrauciet šeit uz Londonu un izbaudiet šīs pilsētas arhitektūras un kultūras brīnumus, dzīves ritmu un daudz ko citu. Nebūt nav vajadzīga olimpiāde! Londona ir lieliska arī bez tās!

Ir jau ļoti vēls un jādodas gulēt! Ar labu nakti un saredzēšanos drīzumā!

Drīz sekos raksti par ceļojumiem Marokā, Spānijā un citur. Protams, kādreiz centīšos uzrakstīt jau detalizētāku stāstu, kā pēc maniem ieskatiem var apceļot Londonu un pārējo Angliju.

BY! BY! Velreiz!Seko līdzi svaigākajiem jaunumiem

Uzzini par jaunākajiem ceļojumiem un aktualitātēm pirmais