Zalcburga

  • 3 min lasīšanai
  • 17 foto

Austrija / Zalcburga

Oooooo...jāaaaa....suuuper....nu tik! Mana kolēģe un nopietnās mūzikas fane izdvesa visādas neartikulētas skaņas un dziļas krūšu elsas, kad uzzināja, ka braukšu uz Zalcburgu. Es savukārt taisīju dikti nopietnas grimases un māju līdzi ar galvu – Jā, Mocarts, nu tas ir vienreizēji! Nedrīkstēju taču izkrist no vispārējās sajūsmas un apjūsmošanas auras un kļūt par pilnīgu nejēgu un neprašu lielās pasaules kultūras lauciņā.

Zalcburga pašā vasaras vidū bija ietinusies sīkā un pretīgā līņājošā vasaras lietū un dzestrā miglā un nemaz neizskatījās jauka un pavedinoša. Pat grandiozais cietoksnis kalna galā likās šāds un ne tāds, slapjš un nejauks. Laikam jau nebijām vienīgie lietus neapmierinātie tūristi, jo pat slavenā centrālā gājēju iela Vecpilsētā bija patukša, vienīgi neliels un nosalis tūristu pūlītis drūzmējās pie Mocarthausa un kārīgi centās paslēpties zem tā jumta un vismaz tā izvairīties no salīšanas. Pat slavenais Mirabelas pils dārzs bija izlijis kā rudenī un milzīgu peļķu apsēsts. Nu gluži vai grēku plūdi! Vispār jutāmies kā ezīši nevis miglā, bet gan lietū....un nemitīgā peļķē. Kopš tās reizes es ilgu laiku šo pilsētu saucu par salijušo un slapjo ZalcburguJ Tā tas bija pirms 5 gadiem.

Šovasar bija nedaudz citādi! Spīdēja spoža saule, valdīja pamatīgs karstums, tūristu pūļi cītīgi berzējās viens gar otru, zirgu pajūgi atstāja aiz sevis zirgābolu un asu urīna smārdu, kuru dažviet papildināja sabiedrisko tualešu ne mazāk jaukais smacenieks. Bet visi laimīgi smaidīja un izlikās to nemanām, jo viņi taču atradās slavenajā Zalcburgā, Mocarta pilsētā!

Ja atmetam ironiju, tad bija patiesi labas lietas arī bez Mocarta! Tas pats grandiozais cietoksnis kalna galā, kura apskatei šoreiz laika pietika. Grandioza vēsturiska būve ar autentiskām iekštelpām, tiesa to nav pārāk daudz un tomēr rodas iespaids par ,,drūmajiem,, viduslaikiem. Galu galā cietokšņa vēsture esot mērāma teju 9 gadsimtos! Par to, ka vieta bijusi nozīmīga un stratēģiski svarīga, liecina kaut vai tas, ka šajā vietā nocietinājumus cēluši slavenās Romas leģionāri! Un viņi zināja, kur sāls un sudrabs glabājas! Tieši šīs divas lietas arī ļāva šeit senos laikos tapt pilsētai, notikt tirdzniecībai uz augšu un uz leju pa upi – tā laika galveno tirdzniecības ceļu!

Jauka ir senā franciskāņu baznīca, tajā tiešām sajūtama seno viduslaiku elpa – ir vērts tajā pasēdēt un mēģināt uztvert senās mūku mistērijas nezūdošās atbalsis un to laiku auras atblāzmu!

Jauka ir arī centrālā jeb Doma baznīca. Gaiša, gleznojumu un mākslas caurstrāvota. Atkal pasēžam un sajūtam ko nu katrs mākam un gribam!

Toties senā klints, kurā mūki dzīvojuši un tai blakus esošā ,,prestižā,, kapsēta, uz vietu kurā vietējās prominences gatavas gaidīt teju 30-40 gadus, rada nospiedoši smagu sajūtu un galvassāpes, kuras momentāli pāriet, ja izejam no šīs teritorijas....līdz ar to Pētera baznīca paliek neapmeklēta. Var iztikt arī bez tās.

Pamielojos ar svaigi izceptu vietējo klinģeri, uzdzeru virsū viduvēju kafiju ar pienu un soļoju tālākJ Vecpilsēta nav liela, ātri izejama krustām šķērsām. Mocarta apartamentus šoreiz izlaižu, jo esmu tos jau obzervējis un tie man nešķiet otrreizējas obzervācijas vērtiJ Nekas, būs vietas vairāk fanu pūļiem, kuri šoreiz šo pilsētu apsēduši ne pa jokam!

Mirabelas pils dārzi šoreiz krāšņi saziedējuši rožu sarkanumā. Skaisti! Bet – vai mūsu Rundāles rozes zied mazāk koši un skaisti? Un vai tā skaistuma ziņā neapsteidz šo Austrijas brīnumu vairākkārt? Mēs nenovērtējam to, kas ir mums un bieži vien tas mūsējais ir skaistāks un vērtīgāks nekā ārzemēs dabūjamais..../ iedomājos, kādus niknuma šņācienus tagad man veltī tie, kas ...nu labi, lai paliekJ/ Piedošanu, manī reizēm pamostas lokālpatriots!

Vēl pie pils var uzbildēties ar dažādiem rūķiem, kas apsēduši pils vienu flangu, tas arī viss!

Runājot par Zalcburgu, prātā nāk slavenā filma,, Mūzikas skaņas,, un Formena supergabals ,,Amadejs,,, kuru daudzi pie mums nav nemaz redzējuši, jo īpaši jaunākā paaudze. Tiešām izcila filma, iesaku noskatīties, ir tā vērta!

Kājas pūtinot prātā nāk ķecerīga doma - kas būtu šī pilsēta un ar ko tā būtu ievērojama, ja kādu laiku te tiešām nebūtu dzīvojis slavenais mūziķis? Un līdzi nāk vēl cita doma – Rīgā taču kādu laiku dzīvojis Vāgners, kāpēc mēs nevaram pateicoties viņam ar prasmīgi veidotu PR kļūt tikpat slaveni Eiropā kā Zalcburga?

Bet visādi citādi – nu nekas īpašs, piedodiet dāmas un kungi!:)

Ak, jā – vēl bija fantastiski garšīgs ūdens, kurš plūstot no Alpu ledājiem! Lai gan arī te man būtu ko teikt – pirmskara Eiropā Baltezera dzeramais ūdens tika atzīts par otru labāko! Labāks esot bijis tikai Vīnē un arī no Alpu ledājiem nākošs! Tā kā – degunus gaisā, draugi! Un uz priekšu!:)Seko līdzi svaigākajiem jaunumiem

Uzzini par jaunākajiem ceļojumiem un aktualitātēm pirmais