Nicas brīvdienas

  • 5 min lasīšanai

Pēc vienas no Stokman trakajām dienām, pamodos ar biļetēm blakus gultai – Rīga - Nica un atpakaļ. 5 dienas Francijas rivjērā! Kāpēc ne? Mīļā Itālija tuvu, izslavētā Monako blakus un galu galā - jūra! Ilgi pirms brauciena pasūtījām nomas auto, un viesnīcu pirmai naktij. Neilgi pirms brauciena iegādājāmies grāmatiņu – Francijas rivjēra (iesaku), nodrošinājāmies ar tomtomu, un, izdomājām, ka pirmajā dienā dosimies gar jūru uz Santropēzu! Kurš gan nav redzējis Un radīja dievs sievietiar B.Bordo vai Luī Finesa piedzīvojumus Sentropēzā! Ko darīsim pārējās dienas, domāsim uz vietas.

AirBaltic lidmašīnas ielido Nicas lidostas pirmajā terminālī, savukārt visas autonomas atrodas pie otrā. Shuttle bus desmit minūtēs nogādā otrajā terminālī, no kura pēc norādēm var nokļūt mājā, kurā izvietotas autonomas. Internetā pasūtiet mašīnu autonomās, kuras ir pārstāvētas Nicas lidostā - Sixt, Hertz, Budget, Avis, Europcar, National vai arī prasiet nomu operatoriem (starpniekiem), kura no šīm dos Jums mašīnu, jo piedāvājums internetā ir plašs.

Pēc mašīnas atrašanas lielajā autostāvvietā, pārliecinieties, ka tai nav bojājumu, jo franči satiksmē ir ļoti haotiski (īpaši parkojoties), lai neiekrītiet uz iepriekšējā nomnieka slēptajām “ziepēm”. Un tad nāk pats galvenais – neskatoties uz to, ka slēgtajā autostāvvietā nav gps signāla, ievadiet Jums nepieciešamo adresi tom tomā, jo uz ielas to vairs izdarīt nebūs kur, bet izbraucot no Nicas lidostas Jūs gaida ļoti dzīva satiksme un neskaitāmi pagriezieni, līkumi, ceļu un atceļu sazarojumi. Bez tam, arī pie Francijas ceļa zīmju un norāžu sistēmas jāpierod. Jā, turiet kabatā eirocentus, lai bez aizķeršanās izbrauktu cauri pirmajai samaksas vietai parlielceļa lietošanu. Jāiemet lielā grozā EUR 0,70 un rullē. Es ar saviem 100 eiro gabalā aizturēju satiksmi uz ilgāku laiku, kamēr divas meičas man laipni mainīja naudu.Stress nevietā!

Pēc piejūras ceļa atrašanas un izbraukšanas cauri Antibai un Kannām, turpināt šo rāpošanu ar videjo ātrumu ap 12 km/h pa piejūras ceļu vairs nebija spēka un griezām uz automaģistrāli, kas gar piekrasti ir ātrākais ceļš jebkurā virzienā. Neplānojiet savu maršrutu (īpaši vasarā) kā izbraucienu gar jūru pa piejūras pilsētiņām. Lēni, nogurdinoši un galu gala apnicīgi. Uz katru no tām ved ceļš no automaģistrāles.

Sasniedzam savu mājvietu pie nelielas pilsētiņas Grimoud 16 km no Sentropēzas un sākam plānot, ko redzēt Francijas rivjērā atlikušajās 4 dienās. Jāņem vērā, ka virzoties pēc tomtoma ieteikumiem, noteikti ir jāzin pareiza to vietu pareizrakstība franču valodā uz kuru vēlies doties.Tomtomam ir atšķirība starp Jēru un Frežī latviešu valodā un Hyeres un Frejus franču valodā. Bez tam, ārpus tūristu vietām un apskates objektiem, diez vai kāds francūzis runās angliski.

Top trīsdienu plāns: 1.diena- Saint Tropez, Verdonas aiza, Grasse, 2. Eze, Monako, Montekarlo, Nica, 3. Vensa (Vence), Gourdona, Saint Paul di Vence, Nica. Ceturtā diena līdz izbraukšanai no viesnīcas – sauļošanās un peldēšanās.

Kā vienmēr, nopirktā grāmatiņa par Francijas rivjēru tiek izlasīta pēc plāna sastādīšanas. Līdz ar to, maršruts pašiem patika un viss bija lieliski, ja nu vienīgi Verdonas aizā redzētais nav samērojams ar divu stundu ceļu uz to. Kanjons, protams, ļoti skaists un baudāms visu dienu, ja esi atbraucis vismaz uz nedēļu. Četru dienu ceļojumam apskates objekti ir daudz tuvāk. Izslavētā Grasse vairs nav tā smaržu galvaspilsēta, kas agrāk. Tagad viss smaržu ražošanas centrs ir Grasses rūpnieciskā rajonā un par smaržu galvaspilsētas statusu liecina vairs tikai smaržu muzeji. Taču Sentropēza rīta stundā bija lieliska. Tik romantiski ir pasēdēt ostas kafejnīcā, pavērot ostas burzmu, kā burātāji novieto savu Hārlejus pie jahtām un sāk gatavot buras izbraucienam. Savukārt, ieliņa no ostas uz centrālo placi ir pilna ar maziem, vēl neredzētu franču zīmolu veikaliņiem, no kuriem pāra skaistā puse bija jāvelk laukā ar šantāžu un viltu.

Lielisks brauciens pa piekrastes corniche bija otrās dienas maršruts. Eze skaista un ļooooti romantiska pilsētiņa. Griezieties stāvvietā pa labi uzreiz kā iebrauksiet Ezē no Nicas puses, vairāk stāvvietu tālāk nav. Noteikti uzkāpiet līdz romantiskajiem dārziem, kaut arī pa ceļam tiks prasīta ieejas biļete 5 eiro no personas. Skati fantastiski.

Monako un Monte Karlo pārsteidz! Ar lielo urbanizēto, bet ļoti sakārtoto vidi tik romantiskā piekrastē un mazā teritorijā. Iebraucot Montekarlo centieties atrast norādes uz pazemes stāvvietām ar vēl brīvajām vietām - P libre. Citur noparkot mašīnu varēsiet tikai ar lielu veiksmes piedevu. Noparkojāmies pie Svētā Šarla baznīciņas, blakus lielam nike veikalam. Izstaigājām no stāvvietas līdz MonteKarlo kazino ēkai, pabrīnījāmies par garāmbraucošo auto markām, nogājām pa dOstende avēniju gar ostu uz F1 starta vietu ostas promenādē -Alberta 1 bulvārī. Pasēdējām ostas krodziņā un mēģinājām iztēloties, kā te izskatāsmaija brīvdienās, kad garām joņo formulas. Monte Karlo var papriecāties par motorkuģiem un jahtām, pavērot naudu sapelnījušu ļaužu dzīvesveidu, aizbraukt uz Okeanogrāfijas muzeju Saint Martin Avēnijā no kurienes var aizstaigāt līdz Monako katedrālei, Prinča pilij, izstaigāt Monako vecpilsētu un izzināt monegasku un Grimaldi dzimtas vesturi. Ceļš uz Okeonogrāfijas muzeju gar ostu jūs aizvedīs uz pazemes autostāvvietām. Bet tā nav kļūda, brauciet tajās droši iekšā, jo muzejs un Monako Ville ir blakus. Ja kāds vēlas, var iegādāties arī Monako firstistē dzīvoklīti un turpmāk nemaksāt ienākuma nodokli – cena - ap piecdesmit tūkstoši eiro kvadrātmetrā!!!! Vakarā devamies garākā pastaigā pa Nicu. 21. jūnijā Nicā notiek Fete de la Musiq, kad mūziku spēlē, dzied, sit bungas gandrīz uz katra stūra. Arī ielās, liekas, iziet visi Nicā iebraukušie tūristi un vietējie. Visās vietās mūziķi uzstājās vai cenšas to darīt tik aizrautīgi un muzikāli augstvērtīgi, ka vēla nakts stunda pienāk pilnīgi nemanot.

Trešās dienas sākumā - Vensa. Bijusī Vensas bīskapa mājvieta, ar skaistu viduslaiku pilsētiņu, augļu un pirmās nepieciešamības priešmetu tirdziņu tās centrā, romantiskām kafejnīcām ielu malās. No Vensas skaists ceļš pa Lū upes ieleju ved kalnā uz Gourdon – pilsētiņu uz klints radzes ap 700 m augstumā virs ielejas. Pilsētiņa ap pili ar skatu laukumu uz ieleju paliek atmiņā kā jaukākā vieta visā ceļojuma laikā. Tur var priecāties par apbūvi, vīnstīgām apaudzētajām mājām, skatiem vai nolīst klusā nomalītē, apsēsties uz akmeņu margas un notiesāt rožu vai lavandas saldējumu, ostot iegādātos parfīmus, kas te tiek tirgoti ne tikai ļautiņu smaržināšanai, bet arī segu, ķisenu un apģērba atsvaidzināšanai. Tā ka nemēģiniet ar visiem veikalā pieejamiem testeriem iesmaržināt sevi!

Jāatzīst, ka Franču rivjēra ir padārga! Booking.com meklēt viesnīcu, kas maksās zem 100 eiro pa diennaktī un kurā nebūs blusu armijas karapulki, ir lieki. Bez tam, neskatoties uz cenu, visi mājokļi būs mazi, ar miniatūrām vannasistabām, pat neērti! Lielāki apartamenti ir ārpus pilsētām! Nicā Superior lux numurs Hotel Suissepie jūras ar balkoniņu bez auto parkinga divām diennaktīm kā pēdējais piedāvājums izmaksāja 344 eiro (bez brokastīm). Starp citu, franču rivjēra ar to arī atšķiras no citām vietām, ka visas viesnīcas piedāvā numuriņus ar papildus maksu par brokastīm. Brokastis papildus 12-18 eiro no personas. Brokastīs parasti ir viens kruasāns, kafija, divi bumbieri un banāns. Retāk omlete un kāda putriņa vai sausās brokastis.

Nobeigumā jāpiebilst, ka pārsteidza Franču rivjēras virtuve. Līdz šim likās, ka garšīgāk kā Itālijā nekur nemēdz būt. Mēdz!!!! Nicas (faktiski, visas piekrastes) restorānos viss ir smalkāk, vairāk, svaigāk, garšīgāk un arī, protams, mazliet dārgāk, kā Itālijā! Lai arī Itālijas tuvums liek restorāniem tirgot tās pašas picas, pastas, ravioli, lazanjas, tiramisu un panakotas, kā īpašs gardums jāatzīmē franču eskalopi, ratatulles, bulbasse, dažnedažādas tartalettes, baltvīnā tvaicētas mīdijas, ceptas sardīnes un citi gardumi, kuri kopā ar atdzesētu rozā vīnu garšo divtik labi.

P.S.Īrējot mašīnu ņemiet līdzi jaunākās navigācijas iekārtas ar ļoti precīzām braukšanas instrukcijām un kartēm, jo tik sazarotus,sarežģītus un noslogotus ceļus nebija gadījies sastapt.

Merci beaucoup!Seko līdzi svaigākajiem jaunumiem

Uzzini par jaunākajiem ceļojumiem un aktualitātēm pirmais