Filadelfijas un Pensilvānijas štata apskate

  • 5 min lasīšanai
  • 41 foto

Filadelfija ir pilsēta, kura uz mani ir atstājusi īpašu iespaidu – sakopta, tīra, draudzīga... Un pilsētai ir savs šarms, pat nevaru īsti pateikt, kas tieši – tā vienkārši vilina un ir bagāta ar vēstures notikumiem un liecībām. Tā kā dzīvoju netālu no Filadelfijas, tad uzturos tur diezgan bieži. Mana ģimene bija vasarā ieradusies mani apciemot un pavadījām daudz laika apbraukājot tuvākas un tālākas vietas, par kurām nolēmu uzrakstīt. Apraksts ir vairāk praktiska rakstura par to, kur iet, ko darīt un ko apskatīt, plānojot ekskursiju pa Filadelfiju un tuvāko Pensilvānijas štata apkārtni.

FILADELFIJA

Tautā saukta “Philly”, tā bija pirmā ASV galvaspilsēta (1790-1800g.), kā arī pilsēta, kurā tika parakstīta neatkarības deklarācija. Tūristu centrā var saņemt bezmaksas biļetes un doties organizētā ekskursijā pa ASV pirmo valdības ēku (Independence Hall). Uzreiz teikšu atklāti, ka nekā daudz tur nav un pat manam vīram, kuram interesē ASV politiskā vēsture, sāka palikt garlaicīgi. Bet, ja ir brīva stundiņa (un brīvbiļetes) - kāpēc ne? Turpat pāri ielai ir apskatāms Filadelfijas simbols – neatkarības zvans (Liberty Bell), kuram atkal ir sava sena vēsture. Ja nav pacietības, to var apskatīt no ārpuses caur stikla sienu, bet, ja ir gribēšana stāvēt garā rindā un iziet drošības pārbaudi, tad (arī par brīvu) var droši doties iekšā un fotografēt. Blakus esošais tūrisma centrs (Visitor Center) piedāvā kino īsfilmas (aptuveni 20 min), kurās īsi ataino 18gs notikumus. Arī šis pasākums ir par brīvu un noskatījāmies ar interesi. Noteikti nepaliks neievēroti arī daudzie zirgu pajūgi – neatkarīgi no cilvēku skaita karietē (līdz 5), 45min informatīvs brauciens izmaksās $35 un, ja pagadās zinošs kučieris / gids kā tas bija mums, tad brauciens ir noteikti tā vērts. Tiek piedāvātas arī ''Duck Tours'' (1,5h ekskursija laivā uz riteņiem, kas brauc pa ielu un arī peld pa ūdeni). Vienai personai $30, studentiem $22.

Kad šī vēsturiski politiskā pilsētas daļa ir apskatīta, tālāk dodamies uz pilsētas centru un City Hall, kur pašā torņa galā ir dibinātāja William Penn statuja. Savā laikā neviena ēka nedrīkstēja būt augstāk par viņa galvu, lai netraucētu Viljamam pārskatīt pilsētu :). Turpat atrodas arī slavenais LOVE Park, Masonic Temple, spēļu laukums un debesskrāpji. Turpinot uz priekšu pa Benjamin Franklin Parkway noteikti apstājamies, lai nofotogrāfētos ar Latvijas karogu! :) Filadelfijas moto ir “Brālīgās mīlestības pilsēta” tāpēc arī uz galvenās ielas ir “draudzīgi” izkārti visu valstu karogi. Ielas galā atrodas iespaidīgais Mākslas muzejs (Arts Museum), pie kura tika uzņemti kadri no slavenās filmas “Rokijs” (var nofotogrāfēties arī ar pašu Rokiju!). Pievarot visus pakāpienus, kas ved līdz muzeja ieejas durvīm, paveras skaists skats un Filadelfiju no augšas. Apejot muzejam riņķī, nokāpjam pie upes uz skatu laukuma, kas arī ir tā vērts un ir vistuvākais punkts, lai no upes apskatītu Boathouse Row (airētāju klubi).

Pāris kavartālus tālāk atrodas iespaidīgais Eastern State Penitentiary (cietums),kas savā laikā bija modernākā ēka ASV un turēja sevī tādus rūdītus ļaundarus kā Al Capone. Cietums darbojas tikai kā muzejs un par $12 saņemam karti un audioierakstu un individuālais ceļojums var sākties. Liels pluss ir tas, ka var ierakstu apstādināt vai patīt uz priekšu kā vēlamies, tā ka tempu nosakām paši. Tiesa, vidēji šī informatīvā tūre tomēr aizņem aptuveni 2h, bet noteikti ir tā vērta. Un mitrās, vecās sienas, drūmās kameras un vēstures liecības neatstāj vienaldzīgu nevienu!

Visbeidzot, ar pēdējiem spēkiem tomēr izlemjam aizvilkties līdz Penns Landing, kas ir vieta pie upes, kur robežojas Pensilvānijas un Ņūdžersijas štati – vakaros vasarā šeit bieži notiek koncerti, ir iespēja pastaigāt pa burinieka vai zemūdenes klāju, kā arī izbraukt kanālā ar gulbīšu laiviņām! :) Ja jau eam Filadelfijā, tad vakariņās noteikti jānogaršo slavenais Philly Cheesesteak, kas ir speciālā maizē ievīstīts steiks ar ceptiem sīpoliem un sieru. Ņamm! Vēl pastaigājam pa Old Town kvartālu, kas piedāvā nakts dzīvi – klubus, bārus, kafejnīcas, dzīvo mūziku u.c., bet esam pārāk noguruši un izlemjam doties mājās, jo rīt priekšā jauns ceļojums. Kopumā šī pilsētas apskate mums aizņēma aptuveni 10h un viss vienā staigāšanā, tā ka nodrošinieties ar labiem un ērtiem apaviem. Vienīgās izmaksas ir tikai ēšana un cietuma ieejas maksa, jo būtībā viss pārējais ir apskatāms par brīvu.

Vēl tikai piebildīšu, ka Filadelfijā atrodas arī izdaudzinātais vecākais zoodārzs ASV, uz kuru atsevišķas dienas ekskursijā devāmies arī mēs, bet biju mazliet vīlusies un otrreiz notiekti tur nedotos.

PENSILVĀNIJAS APSKATE:

LANCASTER COUNTY

Nākošo dienu nolemjam pavadīt apceļojot Lancaster County un Amish ļaudis, kas ir aptuveni 2,5h brauciens no Filadelfijas. Amish ir reliģiska kopiena, kuriem ir pašiem sava valoda un skolas. Viņi sadzīvē neizmanto tehniku, pārvietojas tikai ar zirgu pajūgiem, apģērbā nedrīkst izmantot spilgtas krāsas, pogas un rāvējslēdzējus un arī elektrību nelieto. Pa ceļiem jābrauc uzmanīgi, jo katrā brīdī priekšā var izskriet zirgu pajūgi.

Galamērķis ir ciemats Intercourse, kurā darbojas Amish amatnieku tirdziņš, pārdodas viņu beķerejā ceptie labumi, kā arī dažāda veida mājās gatavotie sieri un gaļas. Apstājamies ceļmalā, kur vietējais Amish namatēvs savā pagalmā kūpina vistiņas. Par $2.50 dabūju riktīgu pusvistu, kas ir notiekti garšīgākā, ko jebkad esmu ēdusi! Nolemjam apstāties Amish Experience muzejā, kas piedāvā noskatīties dokumentālo filmu par šo reliģisko kopienu, viņu paražām un dzīvesveidu, kā arī dodamies 40 min ekskursijā pa Amish mājas repliku. Cena par kino + ekskursiju $17 vienai personai. Kopumā pavadīta jauka diena ar jauniem iespaidiem, kas mājupceļā mums liek iztirzāt vēl arvien neatbildēto jautājumu – Kas cilvēkiem liek izvēlēties šādu dzīvesveidu? Jautājums paliek neatbildēts...

Ieskatam: http://www.800padutch.com/amish.shtml

BUSHKILL FALLS

Nākošo dienu veltam 2,5h ilgajam braucienam uz Pensilvānija ziemeļiem, kur atrodas the Poconos, kas ir augstākie kalni Pensilvānijā. Ziemā šeit ir slēpošanas kūrorti, bet vasarā ļoti apmeklēti ir Bushkill Falls, kas ietver 8 dažādus ūdenskritumus. Samaksājot $10 ieejas maksu tiek iedota parka karte, kurā var izvēlēties sev tīkamāko maršrutu grūtības ziņā (visur ir ierīkotas takas ar norādēm). Mēs, protams, gribam apskatīt visus 8 ūdenskritumus, tāpēc bez lielas domāšanas izvēlamies doties grūtākajā un garākājā maršrutā, kas nebija ne nu tik grūts, ne garš, un pēc 2h raitā tempā esam veikuši pilnu apli. Aktīvās atpūtas piekritējiem šis ir jauks pasākums, kas dod iespēju apskatīt Ameriku no cita skatu punkta, pavadot laiku brīvā dabā. Noteikti skaista vieta fotogrāfijām! Tiem, kas ceļo vasarā, jāņem vērā, ka ilgstošos sausuma periodos ūdens apjoms ūdenskritumos var nebūt tik liels un skati nebūs tik iespaidīgi.

http://www.visitbushkillfalls.com/gallery.php

NEW HOPE un PEDDLERS VILLAGE

New Hope un Peddlers Village ir iecienītas tūristu pilsētiņas Delaware upes krastā, kas atdala Pensilvāniju no Ņūdžersijas. Upes krasts ir viscaur nosēts ar āra kafejnīcām, suvenīru veikaliem, mākslas darbu galerijām u.c. tūristus pievilinošiem objektiem. Pārejot pāri dzelzs tiltam upes otrā krastā jau atrodamies citā štatā! Šeit var arī doties izbraucienos pa upi ar kuģīšiem vai sēsties senlaicīgā vilcienā, kas dodas tūrēs pa Pensilvānijas ārēm. Cenas kafejnīcās ir diezgan augstas un izvēlamies vien apēst pa saldējumam. Bet mākslas darbu galerijās var iegādāties unikālus rokdarbus, rotaslietas un suvenīrus par diezgan saprātīgām cenām.

DORNEY PARK

Tiem, kuriem gribās izbaudīt trakos amerikāņu karuseļus, noteikti jādodas uz Dorney Park. Ieejas maksa ir $37, bet parks sastāv no 2 daļām – karuseļu parka, kā arī ūdensparka (par ko atsevišķi nav jāmaksā). Vasarā rindas, protams, ir garas un gaidīšana pēc kārotā brauciena var aizņemt pat stundu, bet tā tas ir bijis gandrīz visos atrakciju parkos, kuros esmu bijusi. Pie tam, vasarā parks atvērts līdz pat 22:00, tā ka laika ir pietiekami. Iespaidu pietiks gan mazajiem, gan lielajiem!

.....................................................................................................

Protams, šī ir tikai maza daļa no tā, ko var apskatīt Pensilvānijā. Vēl jau ir gan Pitsburga, gan galvaspilsēta Harrisburg, gan bērniem tik iemīļotais Hershey šokolādes parks, gan daudz un dažādas citas pilsētas un vietas, bet tāpēc jau ir sarakstīti tūrisma ceļveži un katrs var izvēlēties sev tīkamāko. Visi šie manis minētie objekti atrodas 2-3h brauciena attālumā no Filadelfijas un ir tie, kur vairākkārtīgi esmu vedusi savus viesus saņemot pozitīvas atsauksmes.Seko līdzi svaigākajiem jaunumiem

Uzzini par jaunākajiem ceļojumiem un aktualitātēm pirmais