Vjetnamas Tālo Ziemeļu komandējums 6: Halongas līcis un King Konga spēļu laukums

  • 2 min lasīšanai
  • 22 foto
Krustām šķērsām izbraukājis nomaļos un tūrisma vēl neapgūtos Vjetnamas Tālo Ziemeļu kalnu rajonus, es atgriežos civilizācijā, lai vēlreiz vaigā skatītu Halongas līci un Ninh Binh apkārtni, tikai šoreiz pavisam citādā gaismā. Halongas līcis ir jebkura Vjetnamas ceļojuma lielā kulminācija un valsts galvenais lepnums, jo ne jau bez iemesla Zemes iedzīvotāji to iebalsoja par vienu no 7 pasaules dabas brīnumiem. Tas ir gleznains līcis ar smaragdzaļas nokrāsas ūdeni, kurā paceļas ap 3000 ar alām izrobotu, dažādu izmēru un formu kaļķakmens klintis un saliņas. Visos virzienos ainavas - mīkstas kā samts, un pakalni, kas kā tūkstošgadīgi bruņurupuči iznirst aiz katra nākamā līča līkuma.
Klasiskākais veids, kā apskatīt Halongas līci, ir divu dienu izbrauciens ar tradicionālo kuģīti džonku, kura priekšgalu dekorē kokā grebti pūķi, bet mastā paceļas sarkanas vai oranžas krāsas Austrumu buras. Patiesībā šie kuģīši pat ļoti izdaiļo un papildina līci, piedodot tam austrumniecisku pieskārienu. Izbrauciena laikā bez gleznainajām ainavām tiek apskatīti arī peldošie ciemati, kur mājas, skolas un citas ēkas peld uz bojas veida plostiem, bet cilvēki pārvietojas ar mazām laiviņām, nu gluži kā Vjetnamas Venēcija. Te es aizdomājos par šiem Vjetnamas venēciešiem - viņi varbūt ir ļoti nabadzīgi, bet tai pat laikā ļoti turīgi, jo viņu mājoklis dreifē pa Halongas līci...šķiet grūti iedomāties vēl skaistāku vietu, kur iekārtot savu ligzdiņu. Pat vakarā līcis greznojās iespaidīgi, kad raudzījos apkārt uz noenkurotajiem kuģīšiem, kas gaismiņās vizuļoja un izskatījās kā Ziemassvētku eglītes, pār kurām pacēlās draudīgi, mēness gaismas izgaismoti klinšu silueti.
Pa Halongas līci var doties 2-3 dažādos maršrutos, tāpēc atgriežoties šeit es nolēmu pamēģināt ko jaunu, apmeklējot arī vietas, kuras pirmajā reizē nebija lemts redzēt. Viena no tādā vietā ir Ti Top sala, kas nosaukta par godu PSRS laiku varonim un astronautam Germanam Titovam, kas šeit ieradās 1962. gadā kopā ar Vjetnamas līderi Hošiminu, lai apjūsmotu līča skaistumu. Ti Top saliņa ir arī viena no retajām vietām Halongas līcī, kur var atvilkt elpu smilšu pludmalē un uzkāpt klints virsotnē, lai vērtos lieliskā panorāmā pār skaisto līci.
Halongas līcim blakus esošā Cat Ba ir vēl viena sala, kas sniedz iespēju pazvilnēt pludmalē un aprīnot klinšu salu ainavas no putna skatu punkta. Cat Ba sala ir daļa no Lan Ha līča, kuru mēdz dēvēt par Halongas mazo brāli - klintis šeit varbūt nav tik augstas, kā Halongā, bet tā firmas zīme ir gleznainie līcīši, starp kuriem iespiestas gaišas smilšu pludmales.
Vjetnamas ziemeļdaļā vairākās vietās paceļas skaisti kaļķakmens kalnu kompleksi, un viens no interesantākajiem atrodas Ninh Binh apkārtnē, ko mēdz dēvēt par Halongas līci uz zemes. Līdzīgi kā Halongas līcī arī te slejas skaistas, dažādu formu un lielumu kaļķakmens klintis, tikai tās ir izkaisītas upes krastos vai rīsu laukos. Pirms 8 gadiem jau apmeklēju Ninh Binh un devos izbraucienā pa Tam Coc upi, bet tagad šajā apkārtnē ir parādījies arī otrs gleznains upes izbrauciens - Trang An. Arī Trang An es devos izbraucienā ar tradicionālo laiviņu pa upi, kas plūst cauri trim klinšu pasāžām jeb alām, bet atšķirībā no Tam Coc šeit upes krastos nav rīsu lauku, bet ir mazas saliņas ar vairākiem tempļiem un pagodām, kas harmoniski iekļaujas klinšainajā ainavā. Trang An uz tūrisma kartes nonāca tikai pirms pāris gadiem un par to var pateikties Holivudai, kas nolēma, ka šī gleznainā vieta ir kā radīta jaunākajai filmai par King Kongu. Tad nu Trand An kļuva par galveno filmas ‘’Kong: Skull Island’’ spēļu laukumu un dažus no grāvēja rekvizītiem šeit joprojām var redzēt, gan avarējušo lidmašīnu, ar kuru films varoņi centās izglābties un pamest salu, gan ciematiņš ar vietējiem iezemiešiem, kas pielūdza karali Kongu.
Lūk, tik krāsaina, interesantām ciltīm un gleznainām ainavām bagāta bija Ziemeļvjetnama!

Jānis Kreicbergs
Seko līdzi svaigākajiem jaunumiem

Uzzini par jaunākajiem ceļojumiem un aktualitātēm pirmais