Centrālamerikas ekspedīcija 7. El Mirador - visi ceļi ved uz "Zudušo Maiju pasaules Romu"

  • 5 min lasīšanai
  • 20 foto
Dziļi Gvatemalas džungļos un Maiju Biosfēras rezervātā, slēpjas La Ruta Maya (Maiju ceļa) galvenais, vēl nenoslīpētais briljants un vēl viens objekts no Kreicberga Zelta fonda saraksta ar vietām, kuras noteikti jāiezīmē ar saviem pēdu nospiedumiem - El Mirador.

El Mirador ir maiju kultūras šūpulis, dižākā un lielākā šīs civilizācijas senpilsēta, kas šobrīd guļ laikmetu aizmirstībā zem biezas tropisko lietusmežu segas. Tomēr bija laiks, kad šī antīkā metropole bija vadošā lielvara ne tikai maiju pasaulē, bet arī visā Vidusamerikas (Mezoamerikas) reģionā. Tai ir gandrīz identiska vēsture ar Seno Romu, jo abas tika dibinātas ap 800 g. pirms mūsu ēras, bet savus ziedu laikus El Mirador sasniedza 350 g. p.m.ē. līdz 150. gadam mūsu ērā, tieši tad kad romiešu vara un spēks bija savā zenītā. To var uzskatīt par maiju pirms-klasiskā perioda galvaspilsētu, tikai pēc kuras noslēpumainā pagrimuma spēkā pieņēmās slavenā Tikala un Kalakmula, kas dažus gadsimtus, nu jau klasiskā maiju perioda laikā, cīnījās par varu savā starpā vācot sabiedrotos un vasaļvalstis savā pusē.
El Mirador (spāniski - skatupunkts) gan nav īstais pilsētas nosaukums, bet gan pirmo arheologu dotais. Pēc pirmajiem pētījumiem un arheologu domām patiesais maiju galvaspilsētas nosaukums ir Te Tun, kas maiju valodā nozīmē "Dievu dzimšanas vieta". Tāpat arheologi uzskata, ka El Mirador ir otra vecākā maiju civilizācijas pilsēta, pēc Nakbes, kura tika dibināta divus gadsimtus agrāk.

Savulaik uz El Mirador veda labi iekopti 3-5 m augsti un vairāk kā 20 m (!) plati akmens lielceļi no visām apkārtnes lielpilsētām, piemēram, Nakbes, El Tintal, Tikalas un Kalakmulas, bet tagad uz šo zudušo un džungļos labi nomaskēto maiju civilizācijas galvaspilsētu var nokļūt tikai 5 dienu pārgājienā ar kājām vai mūļa mugurā, kā arī pa ļoti lielu naudu arī atlidojot ar helikopteru. Ar helikopteru kā reiz šeit ieradās divas Holivudas superzvaigznes - Morgans Frīmens, kurš kopā ar National Geographic filmēja raidījumu par maiju civilizāciju, un aktieris-režisors Mels Gibsons, kas ieradās studēt El Mirador, lai to paņemtu par prototipu savā filmā Apocalypto attēlotajai maiju pilsētai.

Lai gan El Mirador ir Centrālamerikas slavenākais pārgājiens un gandrīz vai Indiana Džonsa cienīgs piedzīvojums, tikai daži cilvēki to ir paveikuši. Te var sanāk gaidīt dienu, divas vai pat trīs, lai tikai savāktu dažus cilvēkus un pārgājiens notiktu. Ieskatoties rezervāta žurnālā, kurā reģistrē visus gājējus biju pārsteigts ieraugot, ka nedēļas laikā šeit notikušas vien 3 tūres, kur kopā savācās tikai 9 ceļotāji. Tik unikāls ir šis treks. Arī mana grupa nebija daudz lielāka, bez manis vēl viens ceļotājs no Spānijas un viens no Izraēlas. Tā nu mēs 3 cilvēku grupiņa, gida, pavāra, skauta, mūļu dzinēja un 7 (!) mūļu karavānas pavadībā, kas nesa visu nepieciešamo sākot no dzeramā ūdens kannām līdz pat čūsku pretindei, uzsākām 42 km (vienā virzienā) tālo ceļu pa džungļu takām uz El Mirador. Lai nokļūtu līdz maiju metropolei ceļā aiziet 2 dienas, trešā diena tiek pavadīta El Mirador apskatei un atpūtai, un vēl divas dienas, lai atgrieztos civilizācijā. Pa ceļam vēl tiek apskatītas divas citas arheoloģiskās vietas - maza maiju pilsēta ar neviesmīlīgu nosaukumu La Muerte (Nāve) un El Tintal. Pēdējā ir pilnīgi neskarta, džungļu aprīta maiju lielpilsēta, kurā pavisam nesen ieradās pirmā arheologu ekspedīcija - arheologu nometnē arī tiek pavadīta viena nakts turpceļā un viena atceļā.

Pēc pirmajiem skenējumiem un arheologu aplēsēm El Tintal ir kārtīga pirms-klasiskā perioda lielpilsēta, kas izmēros varētu būt līdzīga pat ar Tikalu. Šī ir arī pirmā vieta trekinga laikā, kur var uzrāpties vienā no piramīdām no kuras paveras lielisks skats un saulriets pār šķietami bezgalīgo, zaļo "džungļu jūru".
Pēc divu dienu pārgājiena mūsu 3 cilvēku grupiņa un mūļu karavāna sasniedza savu galamērķi - vareno El Mirador. Mūsu priekšā pacēlās pašas augstākās un lielākās antīkās celtnes Centrālamerikā, kurām turklāt bija ļoti neparasts būvniecības stils - lielās piramīdas tika būvētas uz milzu platformām un šīm piramīdām augšā, virsotnē atradās vēl trīs mazākas piramīdas. La Danta jeb Tapīra piramīda ir vislielākā no būvēm un augstākā piramīda maiju pasaulē - šī 77 m augstā celtne ir uzcelta uz milzīgas akmens platformas, kur satilptu 17 (!) futbola laukumi. Tā iespējams ir lielākā celtne antīkajā pasaulē, jo tās būvniecībai tika izmantots 2,8 miljoni kubikmetri akmeņu, kas ir vairāk kā Heopsa piramīdai Ēģiptē. Vēl starp El Mirador grandiozajiem kompleksiem jāpiemin 48 m augstā Monos jeb Pērtiķa piramīda un 55 m augstā El Tigre - Tīģera jeb Jaguāra piramīda. Interesanti, ka lai gan šīs piramīdas tika uzceltas pirms-klasiskajā periodā, tomēr maiji nākošo 1200 gadu laikā tā arī nespēja uzcelt vairs neko tik izmēros grandiozu.

Lai gan arheologi šeit jau ir strādājuši dažas dekādes, tomēr šī antīka metropole joprojām atrodas pilnīgā džungļu varā un tikai daži, pavisam mazi pleķīši ir nedaudz attīrīti. Arheologu darbu šeit apgrūtina smagie apstākļi un sezonalitāte, tāpēc tie šeit var rakņāties tikai 3 mēnešus gadā - sausajā sezonā tie nevar strādāt, jo nav dzeramā ūdens, bet atvest to tik lielai komandai ir neiespējami, bet lietus sezonas laikā El Mirador un tā apkārtne aplūst un pārvēršas par tādu kā purvāju. Šo daudzo gadu laikā arheologu komandas ir spējušas vien attīrīt un tikai daļēji atjaunot masīvo La Danta un El Tigre piramīdu pašas virsotnes, divus mazus tempļus un dažus reljefus, no kuriem slavenākais attēlo Popol Vuh - maiju radīšanas mītu, kur dvīņi-varoņi devās bīstamā ceļojumā uz maiju pazemes valstību Šibalbu, lai atgūtu tēva, kukurūzas dieva galvu un iestādot to zemē radītu pirmos maijus no kukurūzas. Šī reljefa atklājums 2009. gadā kļuva par sensāciju maiju kultūras pētnieku vidū, jo tas ir vecākais reljefs ar maiju radīšanas stāstu.

Savukārt visa pārējā El Mirador ir apglabāta zem džungļu paklāja, kur tikai antīkie akmeņi, kas spraucas ārā no zemes, norāda uz maiju drupu esamību. Ja Tikalai un Jakšai tikai daļēji piemita Zudušās pilsētas gaisotne, tad El Mirador burtiski atbilst šim epitetam, un šeit nepamet sajūta, ka esi nonācis Indiana Džonsa pasaulē. Džungļu skaņas ieskauj piramīdu virsotnes, bet lietusmeža smarža paceļas līdz ko rīta saulei austot tā liek miglai iztvaikot. Agrā rītā te bļauru mērkaķi sveicina katras jaunas dienas iesākšanos, papagaiļi un putni ieskaņo simfonijas, tukāns pārlido pār piramīdām, bet noejot no galvenajām takām var uzskriet virsū arī kādai čūskai. Visbeidzot ar ļoti lielu veiksmes devu koka galotnē var ieraudzīt pat krāšņo jaguāru - Gvatemalas simbolu un cēlāko dzīvnieku, ar kuru ādām dekorēties varēja tikai Amerikas seno civilizāciju augstākās prominences - karaļi un virsaiši. Maiju Biosfēras rezervātā pa kuru iet El Mirador pārgājiens, mīt ap 400 jaguāru, kas ir viena no lielākajām šo savvaļas kaķu populācijām pasaulē. Jaguāru gan, protams, neredzēju, tie visaktīvākie tomēr ir naktī, bet tukāni, skorpioni, tarantulas, krāsanie džungļu tītari, kas atgādina pāva un tītara krustojumu, Zirnekļmērkaķīši un bļauri ar visiem mazuļiem gan tika ar fotoobjektīvu nomedīti.

Tūlīt, tūlīt jau būs jāuzsāk garais ceļš atpakaļ uz civilizāciju, vēl tikai pēdējo reizi es uzraujos augšā vienā no El Mirador masīvajām piramīdām, lai noraudzītos maģiskā saulrietā pār šķietami bezgalīgo, zaļo "džungļu jūru". Virs šīs "zaļās jūras" paceļas mazas saliņas jeb pakalni, kas liecina par džungļu aprītām piramīdu virsotnēm, apkārt skan bļauru masīvās balsis, kas ir tik skaļas, ka atgādina dinozauru rēcienus - šī vieta ir gluži kā Zudusī pasaule. Šajā pamestajā pilsētā var labi redzēt, ka cilvēks ir bezspēcīgs dabas priekšā. Maiji izcirta lietusmežus, lai būvētu savas superceltnes, bet daba tiem ierādīja vietu un džungļi paņēma atpakaļ to, kas tiem pieder. El Mirador, līdzīgi kā Angkora Kambodžā un citas vietas pierāda, ka cilvēks var uzvarēt kauju pār Dabu, bet tas nevar uzvarēt karu.

Jānis Kreicbergs
Seko līdzi svaigākajiem jaunumiem

Uzzini par jaunākajiem ceļojumiem un aktualitātēm pirmais