Centrālamerikas ekspedīcija 5. Tikala - antīkie debesskrāpji Maiju civilizācijas Manhetenā.

  • 1 min lasīšanai
  • 6 foto
Centrālamerikas ekspedīcija tikai tagad sāk uzņemt apgriezienus, jo nākošajās dienās iegrimšu Maiju civilizācijas mītiskajā pasaulē. Vēl salīdzinoši nesen Maiju kultūra piedzīvoja pamatīgu rezonansi pasaulē un iemesls tam bija neviens cits kā bēdīgi slavenais kalendārs un maiju pasaules gals, kuru šķiet jebkurš uzņēma nopietnāk kā jebkuru citu iepriekš sludināto apokalipsi. Tam vēl sekoja iespaidīgā Mela Gibsona filma Apokalipto, kur lieliskā stāstā tika labi atspoguļota un uzburta maiju civilizācijas dzīve. Pasaules gals pabrāzās garām, bet daudziem interese par šo noslēpumiem bagāto, asiņainu upurēšanas rituālu praktizējošo un ar fenomenālām zināšanām astronomijā un matemātikā apveltīto civilizāciju saglabājās. Un kā gan savādāk, jo maiju arhitektūras atstātajām liecībām, kas kādu brīdi atradušās zem džungļu segas, konkurentu Rietumu puslodē nav. Amerikā savā laikā uzplaukušas daudzas kultūras, bet ne inki, ne olmeki, ne tolteki un visbeidzot arī ne acteki, kuru liecības pazudināja spāņi, nav atstājušas tik vizuāli iespaidīgas celtnes un pilsētas, kā maiju kultūra.
Centrālamerikas džungļi ir burtiski nosēti ar lielāka vai mazāka izmēra maiju seno pilsētu drupām, bet ir viena, kas izceļas uz visu fona - Tikala. 17 gadsimtu garumā, no 8.gs. p.m.ē. līdz 9.gs. m.ē. te uzplauka un attīstījās viena no fascinējošākajām antīkajām pilsētām Rietumu puslodē, kura joprojām turpina pārsteigt pārējo pasauli.
Tikala ir viens no lielākajiem šīs kultūras centriem, kas savu uzplaukumu un vadošo lomu piedzīvoja Klasiskajā Maiju periodā, un pilnīgi pelnīti tiek uzskatīta par skaistāko un iespaidīgāko no maiju civilizācijas pilsētām, vismaz tik ilgi kamēr vecā galvaspilsēta El Mirador paliks zem džungļu segas. Te paceļas vienas no augstākajām celtnēm maiju pasaulē, kā dēļ Tikalu mēdz dēvēt par maiju pasaules Manhetenu un diezgan pelnīti, gan antīko debesskrāpju, gan finanšu un varas statusa dēļ. Augstākā celtne šajā antīko debesskrāpju metropolē ir Templis IV, kas sasniedz 65 m augstumā, tātad pusotru reizi augstāks par mūsu Brīvības pieminekli. Kāpiens tajā prasa ne mazums pūļu, bet skats kompensē un apbalvo ar panorāmu, kādu citās maiju pilsētās neredzēt - tempļu un piramīdu virsotnes paceļoties pār koku lapotņu galvām burtiski iznirst no šķietami bezgalīgā džungļu okeāna, gluži kā tādas mazas akmens saliņas. Varu tikai iedomāties kāds te mistikas apvīts skats paveras kad to visu agrā rītā ieskauj vēl miglas dūmaka. Trīs slavenākās un graciozākās no daudzajām Tikalas sakrālajām celtnēm ir Jaguāra templis, Masku templis un Lielā piramīda. Pēdējā gan nav diez, ko liela salīdzinot ar citiem tempļiem, tikai 32 m, toties vēsturiskajā ziņā tai konkurences nav. Celta vēl pirms-klasiskā maiju perioda laikā, tā bija viena no skaistākajām celtnēm, kas uzcelta otrpus okeānam vēl pirms Kristus dzimšanas.
Dabas klātesamība piedod Tikalai īpašu auru. Salīdzinājumā ar pamatīgi attīrītajām maiju senpilsētām Meksikā, Tikala joprojām dzīvo džungļos. Tikai paši galvenie no tempļiem ir attīrīti, bet daļa joprojām atrodas zem biezas džungļu segas, kur tikai tempļa virsotnes virs koku galotnēm atklāj, ka zem stāvajiem kalniņiem slēpjas piramīdas.

Jānis KreicbergsSeko līdzi svaigākajiem jaunumiem

Uzzini par jaunākajiem ceļojumiem un aktualitātēm pirmais