CEĻOJUMS UZ AZORU SALĀM LIELDIENĀS AR TIEŠO REISU NO FLYMEAWAY

  • 11 min lasīšanai
  • 15 foto

Pasaulē ir tik daudz vietu, ko aplūkot, katra no tām ir ar kaut ko šarmanta un eksotiska. Katrai no tām ir savi stāsti, vēsture un kas pavisam atšķirīgs no tā, ko esam pieraduši redzēt ikdienā. Šoreiz piedāvājam tev lielisku ceļojumu un atpūsties burtiski Atlantijas okeāna vidienē – Azoru salās. Dodamies ceļā jau 2017. gada Lieldienās kopā ar tūroperatoru FlyMeAway.lv.

Lai gan atrodas aptuveni 1600 km uz rietumiem no Portugāles kontinentālās daļas, varētu teikt, pašā Atlantijas okeāna vidū, tomēr Azoru salas ir Portugālei piederošs arhipelāgs. Tas veido Azoru salu autonomo reģionu, kas sastāv no deviņām lielākām vulkāniskās izcelsmes salām – Floreša, Korvu, Grasjosa, Fajala, Piku, Ešperansa, Terseira, San Migela, Santa Marija un vienas mazāku salu grupas – Furmigaša. Šo mazāko salu grupu veido neapdzīvotas klintis. Te, staigājot pa kalnaino reljefu, varēsi aplūkot ne tikai arhitektūras krāšņumus, bet arī mūžzaļos subtropu mežus un krūmājus, kas pavisam noteikti atšķiries no ikdienas Latvijā. Atrastās vēstures liecības – māla veidojumi un iegrebumi iežos, kas varētu būt izmantoti apbedījumiem Korvu, Santa Marija un Terseira salās, it kā liecina, ka tās varētu būt datējamas ar aptuveni 2000 gadu senu pagātni. Tomēr nav līdz galam skaidrs vai šie grebumi, alas ir dabas vai cilvēka izveidoti, tāpēc daudzviet šī tāltālā vēsture tiek apstrīdēta. Taču tas neliedz to visu aplūkot savām acīm un, kas zina, ļauties saviem minējumiem un pavisam “svaigiem” iespaidiem. Pievienojies tiem, kuri jau ir izvēlējušies tūroperatoru FlyMeAway.lv, lai dotos uz Azoru salām no 12. – 17. aprīlim.

Kā par Azoru salām stāsta pats tūroperators: “Azoru salu arhipelāgs ir viens no retajiem galamērķiem, kas nemainīgi parādās dažādu aptauju pirmajās vietās pasakainās un masu tūrisma nesabojātās dabas, vietējo iedzīvotāju viesmīlības, ainavu, tradīciju un kultūras daudzveidības dēļ. Tas ir tūrisma gardēžu iekārots maršruts, kas nav viegli sasniedzams un tādēļ – jo vērtīgāks. Šis ceļojums ir piemērots visiem tiem, kuri ilgojas pēc patīkamas gaisa temperatūras, mīl krāšņus un neparastus dabasskatus, masu tūrisma nesabojātu, mierīgu un klusu vidi.” Vai esi no šāda veida tūristiem?

Mēs, kā jau ierasts, piedāvājam tev jau ielūkoties tajā, ko klātienē iespējams aplūkot Azoru salās. Piedāvāsim tev aplūkot vietas, kas ieplānotas tūroperatora ekskursiju programmās. Aplūko to šeit un tev būs vēl laiks apdomāt, ko darīt šajās Lieldienās. Varbūt doties ceļā un ļauties neaizmirstamam piedzīvojumam Azoru salās? Taču, ja esi jau izlēmis par labu šim ceļojumam jau tagad, vari aizpildīt kontaktformu un pavisam noteikti zināt, ka nākamās Lieldienas pavadīsi ne tā kā ierasts. Pieteikties ceļojumam iespējams ŠEIT!

SAN MIGELA

Saukta arī par “Zaļo salu”, tā ir lielākā un apdzīvotākā Azoru arhipelāgā. Tā ir aptuveni 760 kvadrātmetru plaša un kalpo par mājvietu vairāk nekā 140000 iedzīvotājiem. Tiek uzskatīts, ka sala tikusi atklāta 1427. gadā, taču precīzi to apgalvot nevar, jo dažādās vēstures liecībās gada skaitļi mainās no 1426. – 1437. gadam. Tiek lēsts, ka pirmās apmetnes uz šīs salas tika izveidotas laika posmā no 1439. – 1444. gadam pēc izvirduma, kas notika Sete Cidades krāterī (mūsdienās tajā atrodas divi lieli ezeri, kas zaigo dažādās nokrāsās). Pirmie iedzīvotāji tolaik te dzīvojuši māla alās ar salmu aizdarēm. 15. gadsimtā Portugāles un Spānijas monarhi pilnvaroja cilvēkus no dažādām provincēm doties uz San Migelu. Tās auglīgā augsne un mērenais klimats piesaistīja daudz cilvēku ne tikai no salīdzinoši tuvākās apkārtnes, bet arī no citām, tālākām valstīm, kā arī dažādas minoritātes, piemēram, ebrejus un maurus. Salas ģeogrāfiskais stāvoklis un auglīgā augsne bija galvenie faktori straujai ekonomiskai attīstībai. Tā kļuva par, varētu teikt, Āfrikas un Āzijas tirdzniecības centru jo īpaši cukura eksportam. Pirmā salas galvaspilsēta bija Vila Franca do Camopo, kas 1522. gadā tika izpostīta zemestrīču un lielo zemes nogruvumu rezultātā. Šīs traģēdijas rezultātā Pontā Delgadā tika uzlabots administratīvais un ekonomiskais stāvoklis, un kopš 1546. gada tā ir San Migelas salas galvaspilsēta. Pēc daudzajiem angļu, franču un alžīriešu jūras laupītāju uzbrukumiem un liberālā kara perioda 19. gadsimta sākumā, Ponta Delgada beidzot varēja no jauna attīstīties un paplašināties caur dažādu jaunu kultūru eksportu, piemēram, tējas, ananāsu un tabakas. Arī zvejniecība, dažādu augu audzēšanas paplašināšanas un piensaimniecības nozares izaugsme ļāva cilvēkiem labāk iekārtoties un strādāt, izveidojot dažādus iedzīvotāju centrus uz salas.

PONTA DELGADA

Lielākā, attīstītākā un apmeklētākā pilsēta Azoru salās. Slavena ar savām baltajām ēkām, 17. un 18. gadsimta klosteri, baznīcām, kas slejas viscaur paugurainajai augsnei. Bruģētās ieliņas un mazie laukumi ir visapkārt. Tevi noteikti aizraus senatnīgums, kas redzams vecpilsētā – fantastiskās vēsturiskās ēkas un turpat, blakus esošā mūsdienu dzīve – restorāni un viesnīcas, kur dzīvība kūsāt kūsā. Sākot ar 16. gadsimtu pilsētas osta kļuva aizvien populārāka un teju par obligātu pieturas punktu jūras braucējiem ceļā no Vidusjūras, Portugāles uz Āfriku un Ameriku. Tūristiem vislabāk būs aplūkot pilsētu, izstaigājot to kājām, jo īpaši – vecpilsētu, kurā ir daudz ievērojamu vēsturisku objektu vienkopus. Viens no galvenajiem apskates objektiem noteikti būs Svētā Sebastiana baznīca.

SVĒTĀ SEBASTIANA BAZNĪCA

Tās celtniecība tika pabeigta 1547. gadā tajā pašā vietā, kur reiz atradās Svētā Sebastiana kapela. Celta Gotikas stilā ar Portugāļu slavenā arhitekta Manuela darinājumiem ārpusē. Baznīcai ir īpaši grezna ieeja, kas tika pārveidota 18. gadsimtā Baroka stilā. Interjerā iekšpusē manāmi pat izšuvumi ar zelta diegu un redzami arī dažādu retu koku piemēri. Jo īpaši izcelti tiek dažādi kokgriezumi un Brazīlijas tropu koku soli. Ievērības cienīgas ir arī citas baznīcas, piemēram – Svētā Žozē, Svētā Pētera un Jezuītu koledžas baznīca.

5.OKTOBRA SKVĒRS

Līdzās tam atrodas izcils renesanses piemērs – Sau Bras cietoksnis (pazīstams arī kā Saint Blaise pils), kurā ierīkots arī Militārais muzejs. 16. gadsimtā cietoksnis tika uzbūvēts, lai aizsargātu pilsētu no pierātu iebrukumiem. 19. gadsimtā tur notika ievērojami atjaunošanas darbi. Turp vari doties, lai palūkotos uz pilsētu no augstāka skatu punkta, izpētītu renesanses bastionus un cietokšņa mūra izrobojumus, kas iztēlē tevi aizvedīs atpakaļ uz 16. gadsimtu.

POVOACAO CIEMATS

Dosimies uz šo skaisto 106 kvadrātkilometru plašo vietu, kas atrodas San Migelas salas dienvidaustrumu daļā. Ciemats ir īpašs ar to, ka tieši šeit apmetās salas pirmie iedzīvotāji. Tas notika 1427. gadā, kad šeit ieradās kapteiņa Diogo Dilvas komandētais kuģis. Vēstures liecības vēsta, ka deviņi atklājēji izkāpa uz zemes – vietā, kuru mēs šodien zinām kā Povoacao ciematu (Povoação Velha). Šie vīri ieraudzīja aizas, zem kurām skalojās skaidrs, salds un auksts ūdens, klintis un augstienes, ko ieskāva ciedri, lauru audžu plašumi, ingvers un cita augu daudzveidība, kas nepārprotami liecināja par šīs vietas auglīgumu. Tevi tāpat kā senos zemju atklājējus apburs šī apvidus plašā veģetācija. 1431. gadā šī vieta ieguva apmetnes iezīmes. No Povoacao ciemata sāka pārvadāt lopus, kviešu sēklas, pākšaugus un lauksaimniecības inventāru, lai padarītu cilvēku dzīvi šeit iespējamu. Savukārt jau 18. gadsimta laikā reģions kļuva par nozīmīgu kuģubūves centru, pateicoties koksnes pārpilnībai un tās tiešajai pieejamībai. 1839. gadā ciematam tika piešķirts pašvaldības statuss. Sajūti šeit vēstures elpu un aplūko – Atklājēju vārtus, kas atrodas Atlantijas okeānu krastā – aizvien godinot šīs vietas pirmos apmeklētājus. Dodies uz Apgabaltiesas ēku – kvadrātveida ēka, kas atklāta 19. gadsimtā mūsdienās ir visnozīmīgākā celtne šajā pašvaldībā. Izbaudi kapelu un baznīcu senatnīgo vilinājumu, piemēram, 1848. gadā celtajā Povoacao draudzes dievnamā, kas veltīts Dievmātei. Baznīca īpaša ar simboliskajām, apzeltītajām koka altāra gleznām.

PONTA DA MADRUGADA

Vēlies patiesi izbaudīt šīs salas dabas krāšņumu un daudzveidību? Tev būs šāda iespēja, jo dosimies uz vienu no skaistākajiem Azoru daļas skatu laukumiem okeāna krastā – Ponta da Madrugada, kas tavam skatam pavērs bezgalīgos Atlantijas plašumus. Tas atrodas brīnišķīgās San Migelas salas austrumu pusē – Nordeste reģionā, uz klints ar bagātīgu veģetāciju. No šejienes tavam skatam atklāsies panorāma, kas, visticamāk, nekad vairs neizies no prāta – spēcīgā okeāna un zaļgano augu ieskautās San Migelas salas saspēle. Izbaudi patieso šīs vietas būtību, ko vēl īpašāku padarīs Ponta da Madrugada piedzīvots saullēkts.

NORDESTE

Mūsu ceļš vedīs uz šo nelielo pilsētiņu San Migelas salas ziemeļaustrumu daļā. 101 kvadrātkilometra ieskautajā Nordeste mīt nepilni pieci tūkstoši iedzīvotāju, kuri tevi mīļi sagaidīs un mudinās justies kā mājās. Tā ir vismazāk apdzīvotā šīs salas pilsēta, jo Nordeste lielāko daļu klāj meži ar eksotiskām koku sugām, kalnu virsotnes un nelīdzenas upju ielejas, skaistas āres un plašumi ar auglīgām ganībām. Ikviens, kurš pabijis Azoru salās, piekritīs, ka šī ir viena no pievilcīgākajām vietām. Tevi nemitīgi pārsteigs gleznainu līdzenumu un ieleju savīšanās, kas pavērs neatkārtojamas ainava. Dodies aplūkot 1882. gadā celto, graciozo septiņu arku tiltu (Ponte de Sete Arcos), kas ir viena no lielākajām un skaistākajām šāda veida celtnēm San Migelas salā.

Nordeste centrā uzmeklē 15. gadsimtā radīto Svētā Jura baznīcu un Rātsnamu, kas savu cēlo izskatu ieguvis vien nesen, kā arī baudi daudzu citu statuju un pieminekļu vēsturisko spozmi. Šeit tevi sagaida līkumotais ceļš caur Serra da Tronqueira grēdu, kas pavērs iespēju izbaudīt neatkārtojamu skatu uz Guilherme vai Moinhos upju baseiniem. Galu galā mazajā pilsētiņā varēsi atklāt tās pērles – šī reģiona augstienes: Pico Redondo (980 m), Pico Verde (927 m), Pico Bartolomeu (887 m) un Pico da Vara (1103 m), kas ir San Migelas augstākais punkts.

PICO DA VARA

Tev būs iespēja ar autobusu doties augšup uz Sau Migelas augstāko kalnu, kas no Salto do Cavalo skatu laukuma pavērs plašu ainavu pār teju visu salu. Pico da Vara atrodas uz austrumiem no salas – Serra da Tronqueira grēdā Nordeste pašvaldībā. Ja vēlies tā virsotni sasniegt, ceļu mērojot kājām, kas paredz lielisku dabas skatu baudīšanu un ļoti tuvu mijiedarbību ar floru, ņem vērā, ka šis kalns tiek uzskatīts par dabas rezervātu, tāpēc iepriekš ir jāiegūst Reģionālās mežsaimniecības ministrijas atļauja. Apgabalā ap Pico da Vara sastopams lielākais vēl saglabājies laurelu mežs, kas ir mājvieta kritiski apdraudētajai endēmiskajai putnu sugai – Azoru svilpis (Pyrrhula murina). Ornitologi lēš, ka Sau Migelas salā mājo apmēram 120 šo putnu pāri. Iespējams, arī tu ieraudzīsi kādu no tiem!

SEPTIŅU PILSĒTU EZERS

Tie ir divi ezeri, kas atrodas neaktīva vulkāna krāterī. Leģenda vēsta par princesi, kuras tēvs bija ļoti stingrs karalis, kurš aizliedza viņai tikties ar iemīļoto ganu zēnu. Kādu dienu, kad abi tomēr satikušies, princese puisim pavēstījusi tēva stingro nostāju. Abi turpat sākuši liet gaužas asaras – no tām izveidojušies abi ezeri. Viens no tiem zaļš – princeses acu krāsā, otrs zils – puiša acu krāsā.

UGUNS EZERS

Šī ir otra lielākā lagūna San Migela salā un kopš 1974. gada tas oficiāli ir arī dabas rezervāts, lai saglabātu un aizsargātu tā unikālo savvaļas skaistumu. Ezers atrodas salas centrā un arī tas ir izveidojies neaktīva vulkāna krāterī. Tevi aizraus ne vien skaistā kopaina, kas būs redzama, bet arī balto smilšu pludmale krāterī, ko ieskauj brīnišķīgi, varētu teikt, sulīgi zaļā veģetācija.

BAROSA KALNS

Šis kalns stiepjas 947 metrus virs jūras līmeņa. Barosa unikāls ar to, ka no tā paveras skats ne tikai uz Uguns ezeru, bet arī uz ziemeļu un dienvidu krastu. Jo īpaši interesants šis kalns ir tiem, kuriem patīk daba, pārgājieni. Pa taciņu vari doties gan uz tā virsotni, gan teju līdz pašam tā galam, lai palūkotos uz ainavu, kas no tā paveras. Tas patiesi ir tā vērts. Elpu aizraujoša pieredze, kas ļaus baudīt to, kas patiesībā mums vienkārši atrodas līdzās.

GORREANAS TĒJAS PLANTĀCIJAS

Nevar nepieminēt arī milzīgās tējas plantācijas, kas aplūkojamas Azoru salās. Turklāt iespaidīgas ar to, ka šīs tējas plantācijas ir ne tikai vecākās, bet arī vienīgās Eiropā. Tēja tajās tiek audzēta un eksportēta kopš 1883. gada līdz šim saglabājot sākotnējās tradīcijas un īpašības, kas mantotas nu jau piecu paaudžu garumā. Turklāt, izvēloties ekskursiju ŠEIT, tūroperators FlyMeAway.lv piedāvā tev nokļūt ne tikai plantācijās, bet arī klātienē fabrikā aplūkot visu ražošanas procesu.

FERRO KALNS UN FURNAS EZERS

No Ferro kalna arī būs iespēja ļauties brīnišķīgam skatam uz apkārtni, kā arī klātienē aplūkot salas lielāko un vecāko vulkāna krāteri, kurā izveidojies Furnas ezers. Turpat izvietots arī SPA. Tur pieejami 22 ārstniecisko minerālūdens veidi.

Te varēsi izpētīt arī Furnas ielejas karstos avotus un baudīt elpu aizraujošu skatu uz ezeru un turpat esošo daudzpusīgo veģetāciju. Tur atrodas arī Terra Nostra parks, kur būs iespēja apskatīt eksotiskus augus, kokus, upi, nogaršot avota ūdeni. Turklāt pavisam neparastas sajūtas iespējams gūt arī dabiskajā baseinā, kurā ir ar dzelzi bagātināts ūdens, kas ļaus izbaudīt pavisam neparastu peldi.

VILA FRANKA DO KAMPO

Ievērības cienīga ir arī šī – salas pirmā galvaspilsēta, kas 1522. gada 20. oktobrī pieredzēja lielāko salas traģēdiju – postošu zemestrīci. Toreiz bojā gāja aptuveni 5000 cilvēku. Savu otro dzīvi pilsēta sāka 18. gadsimtā, kad palēnām tika uzsākta apelsīnu un ananāsu audzēšana, veidojot aizvien lielākas plantācijas. Mūsdienās pilsēta izpletusies teju 80 kvadrātkilometru plašumā, un tā ir mājvieta vairāk nekā 11000 iedzīvotāju. Taču lielu ievērību izraisa arī pie pilsētas ziemeļu krastiem esošā saliņa, kas izveidojusies nelielā puslokā, vidienē ietverot apaļu dabīgo ūdens tvertni.

Tā tiek saukta par paradīzes pludmali, jo tur iespējams izbaudīt ne tikai laisku atpūtu saulainajās vasaras dienās, bet arī teju visus iespējamos ūdenssporta veidus. Lai saglabātu vērtīgo un ievērojamo vidi uz salas, tā ir kļuvusi arī par dabas rezervātu.

TERSEIRA

Tā tika atklāta kā trešā no Azoru salām, par ko liecina ne tikai vēsture, bet arī salas nosaukums, jo vārds “Terceria” tulkojumā no portugāļu valodas nozīmē “Trešais”. Tā ir arī trešā lielākā sala un līdzās San Migelai – otrs svarīgākais salas arhipelāgs. Savā elipses formā salas platība ir aptuveni 380 kvadrātmetru, tā ir ap 29 km gara un 18 km plata. Attālums no rietumos esošās San Migelas ir 150 km, turklāt, ja dosies šajā ceļojumā – uz Terseiru varēsi lidot ar lidmašīnu, izbaudot visu pasakaino salu krāšņumu arī no augšas. Lielākā rosība norisinās salas austrumu daļā, kur arī atrodas starptautiskā Lajes lidosta, kas atrodas liela vulkāna plaknē un to ieskauj kalni, kas pie krasta samazina savus majestātiskos augstumus. 1943. gadā to izbūvēja amerikāņi, un sākotnēji tā tika pielietota militārajām vajadzībām, par ko liecina arī garākais skrejceļš – 3600 metru garumā. Salas centrā lielākais vulkāniskais krāteris “Calderia de Guilherme Moniz” ir aptuveni 15 km diametrā. Tam apkārt vairāki mazi krāteri, kas lielākoties mūsdienās ir pārvērtušies par ezeriem. Rietumu daļā ainavā dominē salas augstākā virsotne “Serra de Santa Barbara”, kas ir 1023 metru augsts vulkāna krātera konuss. Salas galvenā rūpala ir lauksaimniecība, jo īpaši – graudaugu kultivēšana, liellopu audzēšana un aļģu novākšana, pārstrāde.

Salas kolonizācija sākās ap 1450. gadu, kad, galvenokārt, flāmi sāka pievērsties lauksaimniecībai, īpaši graudaugu audzēšanai. 16. un 17. gadsimta laikā salai bija arī milzīga loma kā Spāņu buru kuģu ostai, jo Angrā (tagadējā Angra du Eromiža – salas galvaspilsēta) tika noglabāti dažādi dārgumi. Taču līdz ar zeltu, dimantiem, porcelānu, augstvērtīgajām garšvielām un zīdu, kas salā tika uzglabāts, tā drīz vien kļuva par pirātu iekārotu vietu. Lai pasargātos no neskaitāmajiem uzbrukumiem, Angrā tika uzbūvētas pilis un aizsargmūri, kā pirmais no tiem – spāņu autoritātes paraugs – Svēta Felipes pils.

Būt Azoru salās jau šobrīd šķiet īsta pasaka. Te ir tik daudz skaista visapkārt, ka varam pat apsolīt – vienaldzīgs nepaliks neviens. Skaisti zaigojošie ūdeņi, tumši zaļie meži – pakalni un ielejas un, protams, sulīgi auglīgā zeme. Tas viss kopā uzbur pasakainu ainavu, ko noteikti ir vērts aplūkot pašam. Bet pirms dodies ceļā, ieskaities kartē, līdz ar to vēl nelielā daļā no tā, ko vēl varēsi aplūkot Azoru salās. Pavisam nedaudz, lai radītu aizmetņus tavā iztēlē un ļautu izbaudīt sapņos šo vietu līdz brīdim, kad nokļūsi tur pats.

Pārliecinājām? Lai līdz galam saprastu savas iespējas un saplānotu ceļojuma laiku – ielūkojies arī Azoru salu ceļojuma izmaksās un ekskursiju plānā, ko piedāvā tūroperators FlyMeAway.lv

Azoru salas Lieldienās - Sau Migela sala

Tiešais reiss no Rīgas (ceļā 6h10m)

12.04.2017: Rīga 08:00 11:20 Ponta Delgada

17.04.2017: Ponta Delgada 00:30 09:30 Rīga

Lidojums 529 EUR - Cena par tiešo lidojumu uz Ponta Delgadu turp un atpakaļ, lidostu nodokļi, uzkodas, bagāža (13kg nododamā un 6kg rokas)

Lidojums + viesnīca 739 EUR - Cena par lidojumu, transferu un četras naktis 4* viesnīcā Royal Garden Hotel divvietīgā istabā ar brokastīm, grupas vadītāja pakalpojumi.

Rezervē savu ceļojumu jau šodien - avans 140 EUR, atlikums 30 dienas pirms ceļojuma.

Lai labs ceļa vējš!

TIEŠAIS REISS NO FLYMEAWAY UZ AZORU SALĀM JAU 2017.GADA LIELDIENĀS!Seko līdzi svaigākajiem jaunumiem

Uzzini par jaunākajiem ceļojumiem un aktualitātēm pirmais