Austrumāfrikas ekspedīcija 8. Uganda. Murchison Falls NP un Ziwa rezervāts

  • 3 min lasīšanai
  • 23 foto

Jau likās, ka Melnā kontinenta Big 5 man tomēr aizies gar degunu, jo otrā nacionālajā parkā Murchison Falls jābūt dzimušam laimes krekliņā, lai ieraudzītu lauvu un īpaši leopardu. Tomēr notika neticamais, Murchison Falls parkā nācās redzēt un arī nofotogrāfēt gan vienu, gan otru. Paradoksāli, bet tur, kur kaķus vajadzēja redzēt, tie palika neredzēti, bet tur kur nevajadzēja, "nobliezu" ar fotokameru abus.

Murchison Falls ir Ugandas lielākais nacionālais parks, bet arī to piemeklēja līdzīgs liktenis kā Queen Elizabeth NP. Savulaik te savaļas dzīvnieku, tai skaitā Lielā piecinieka pārstāvju bija ka biezs, bet tagad no malumedniekiem cietusī zvēru populācija mēģina atgūties. Parka galvenā dzīvības artērija ir Alberta Nīla jeb Baltā Nīla, kuras upes deltā saglabājušies un sakoncentrējušies lielākā daļa parka dzīvnieku. Šeit ir viss, kas Āfrikas dzīvnieku pasaulei vajadzīgs, - savanna sniedz svaigu zāli un barību zālēdājiem, ūdens zāles patvērumu putniem, plašie antilopju un kārpu cūku bari- brokastis vai vakariņas plēsējiem, bet Nīlas ūdeņi tik nepieciešamo dzeramo ūdeni un veldzi no karstuma visiem pārējiem faunas pārstāvjiem. Safari brauciens šeit izrādījās vēl labāks kā Karalienes Elizabetes parkā, jo ziloņu, bifeļu un hippo pulkiem piepulcējās klāt arī Rotšildu žirafu un Nīlas krokodīlu bari, viens Melnās muguras šakālis, kā arī jaunas antilopju sugas, piemēram, Oribi, Bushback un smieklīgās Jackson Hartbeast,kas apdāvinātas ar reti padumju ģīmja izteiksmi. Tieši šeit pavisam tuvu kā modele pozēja lauvas mātīte, bet izbraucienā ar laivu pa Nīlu koka zarā gulēja leopards, kurš, izdzirdot piebraukušo laivu, metās no koka lejā un pazuda krūmos, ļaujot tā klātbūtni baudīt tikai uz dažām sekundēm. Leopards vispār ir kautrīgs un skops čalis. Lai nebūtu jādalās ar citiem zvēriem savā medījumā, tas uzvelk antilopi augstu kokā, kur zaru ēna kalpo arī kā ledusskapis, lai gaļu uzglabātu ilgāk.

Laivas brauciens noslēdzas pie leģendārā, 45 m augstā Murchison Falls - pasaules spēcīgākā ūdenskrituma. Šī mutuļojošā un rēcoša kaskāde ir iespaidīgākais, kas ar Nīlu noticis tās 6700 km garajā ceļā uz Vidusjūru, - pasaules garāka upe šeit burtiski plosās, izdrāžoties cauri tikai 6 metrus platai aizai. Murchison Falls kaskāde iemantoja pasaules slavu pirms vairāk kā pusgadsimta, kad tika iemūžināta Holivudas kulta filmā Āfrikas Karaliene (The African Queen) ar Hepburnu un Bogartu galvenajās lomās. Tolaik, šeit atradās tikai viena kaskāde, bet tagad blakus Murchison Falls paveras arī otrs ūdenskritums - Uhuru Falls. Tas izveidojās tikai 1962. gadā, kad plūdu dēļ šaurā aiza nespēja iznest visu Nīlas ūdeņu smagumu un upe klintīs izplēsa otru ceļu, izveidojot blakus vēl vienu kaskādi. Beigu beigās tieši Murchison Falls kļuva par manu Ugandas safari parku favorītu, jo Lielā piecinieka minkas kopā ar pasaules spēcīgāko ūdenskritumu nevar atstāt vienaldzīgu, bet ne visiem šai parkā ir veicies. Īstu bēdu ieleju Murchison Falls piedzīvoja amerikāņu rakstnieks Ernests Hemingvejs, kurš, uzdāvinājis ceļojumu ceturtajai sievai Ziemassvētkos, šeit ieradās 1954. gada janvārī, un savu pavadīto laiku Ugandā atcerējās kā ļaunu murgu. Pareizāk gan būtu jāsaka, ka Hemingvejs nevis ieradās

Murchison Falls, bet gan nokrita no skaidrām debesīm. Viņa nofraktētā privātā lidmašīnīte aizķēra pamesta telegrāfa vadu un nogāzās džungļos pie Murchison Falls. Hemingvejs, lai gan savainots un asiņojošs, tika cauri salīdzinoši ar viegliem miesas bojājumiem, tiesa vēl jau priekšā bija biedējoša nakts savvaļā, kas jāpavada starp ziloņiem, krokodīliem, begemotiem un leopardiem. Pārcietuši nakti, no rīta Hemingvejs ar sievu tika atrasti un aizvesti uz tuvāko medpunktu. Safari bija beidzies, tā īsti vēl nesācies, un vajadzēja tik prom no Murchison Falls parka, tāpēc tika nofraktēta jauna privāta lidmašīna. Taču tavu nelaimi, īsi pēc pacelšanās arī otra lidmašīna avarēja. Šoreiz Hemingvejs jau smagi cieta, un pasaules mediji pat pasteidzās paziņot, ka Ernests ir gājis bojā lidmašīnas katastrofā Ugandā. Ilgs bija atlabšanas process un arī pēc deviņiem mēnešiem Hemingvejs vēl nebija gatavs ierasties Stokholmā uz Nobela prēmijas saņemšanu par ieguldījumu literatūrā. Tomēr tas ir neticami, ka dižais rakstnieks izdzīvoja un pārcieta divas lidmašīnu avārijas tikai dažu dienu laikā.

Tomēr ar Murchison Falls vēl mans safari Ugandā nebeidzas, jo vēl palicis neredzēts pēdējais eksemplārs no Āfrikas Lielā piecinieka - degunradzis. Lai gan pēdējo degunradzi Ugandā no kātiem noblieza 1983. gadā, šie visā pasaulē ļoti apdraudētie dzīvnieki ir atgriezušies mājās. Tūkstošgades sākumā četri Kenijas un divi Volta Disneja pasaules dāvināti degunradži ļāvuši Ziwa rezervātā atjaunot mazu populāciju. Tie veiksmīgi iedzīvojušies rezervātā un laiduši pasaulē jau 9 degunradzēnus, kuriem pasē rakstīts "dzimis Ugandā". Turklāt tūlīt, tūlīt pasaulē pieteiksies vēl divi mazuļi,un, kad tas notiks, Ugandai jau būs 17 savvaļā dzīvojoši baltie degunradži. Interesanti, ka pirmais Ugandas degunradzēns tika nosaukts par Obamu, jo tā tēvs bija no Kenijas, bet māte no Floridas, ASV. Labākā lieta Ziwa rezervātā ir iespēja doties meklēt šos antīkos milžus ar kājām, nevis kratoties pa zemes ceļiem. Tas, savukārt, sniedz pavisam citas sajūtas un daudz personīgāku ieskatu to dzīvē, turklāt arī savu adrenalīna devu. Sirds sāk pukstēt straujāk, kad pretim tikai 10 metru attālumā stāv šis milzenis, kas dienā izdzer ūdeni cilvēka mēneša normas apjomā, bet apēd dienā tik daudz barību kilogramos, kā mēs pat trīs mēnešu laikā nespētu. Turklāt, neskatoties uz lielo svaru, tie spēj skrienot sasniegt 45 km/h ātrumu tā, ka jāklausa reindžeru instrukcijām un norādēm, jo aizmukt no tiem nav iespējams. Es klausu un tieku apbalvots, par to redzot veselus 10 no 15 patreiz Ugandas savvaļā mītošajiem degunradžiem, tai skaitā mazuļus, un arī kādu ļoti pikantu ainu,- kā viens no tēviņiem, krūmos uzkāpis uz degunradžu dāmas, liek pamatus 18. Ugandas degunradža radīšanā. Lai viņiem veicas! Ar to oficiāli paziņoju, ka misija nomedīt Āfrikas Lielo piecinieku Ugandā ar fotokameru ir veiksmīgi izpildīta.

Jānis Kreicbergs no UgandasSeko līdzi svaigākajiem jaunumiem

Uzzini par jaunākajiem ceļojumiem un aktualitātēm pirmais