Austrumāfrikas ekspedīcija 6. Uganda - pie mūsu brāļiem šimpanzēm.

  • 5 min lasīšanai
  • 12 foto

Pirmo reizi dzīvē pošos uz randiņu ar mūsu tuvākajiem brāļiem un māsām- šimpanzēm, kurš sarunāts Kibale nacionālajā parkā. Mani pārņēmis patīkams satraukums kā jau pirms randiņa, jo tik daudz redzēts un dzirdēts par šiem spalvainajiem radiniekiem, tai skaitā, ka tie nav nekādi pūkaini jaukumiņi. Uz Zemes nav labākas vietas, kur nodoties šimpanžu fotomedībām kā Kibales lietusmežā. Lai gan te panākumu procents nav tik augsts kā Bwindi parkā ar gorillām, kur 99 % gadījumu džungļu karaļu fotomedības noslēdzas veiksmīgi, tomēr Kibales šimpanzēm veiksmes faktors 90-95 % arī ir ļoti augsts. Īsāk sakot, ir jābūt pēdējam nelaimes putnam, lai neredzētu mūsu radiniekus Kibale džungļos, - tad kaut kas nav kārtība ar karmu un steidzami jābrauc uz Indiju. Vēl vairāk, Kibales džungļos šimpanzes ir pieradušas pie cilvēku apciemojumiem, tāpēc tās ļaujas sev tuvoties ļoti tuvu, pat 3-4 m attālumā, jo spalvainie radinieki sapratuši, ka mēs neesam drauds ne viņiem, ne viņi mums - ceļotājiem. Tāpat šai lietusmežā mājo lielākā primātu koncentrācija visā pasaulē, kopā 13 dažādas sugas.

Jau pa ceļam mani sagaida babuīnu grupas, bet kam gan tie interesē, ja blakus atrodas mūsu džungļu draugi. Ja Diāna Fosija bija kā krustmāte gorillām, tad Džeina Gūdola (Jane Goodall) bija pirmā pioniere šimpanžu izpētē un to populācijas saglabāšanā. Vēl 60-tajos gados, dekādi pirms Diāna ķērās pie gorillu projekta, Džeina uzsāka studēt šimpanzes un to uzvedību. Šimpanzes ir viennozīmīgi mums radniecīgākā būtne uz Zemes, jo līdzība ar cilvēku sastāda veselus 98 % ar astīti. Pat nervu un imūnsistēmas mums ir identiskas. Tas izklausīsies neticami, bet nav pamata apšaubīt zinātnieku pētījumus - šimpanzēm ir pat lielāka līdzība ar cilvēkiem, nekā ar it kā vizuāli līdzīgajām gorillām. Jāsaka, ka mūsu radinieki ir cilvēka primitīvākā izpausme un spogulis sliktākajām īpašībām. Šimpanzes ir gana agresīvi un cietsirdīgi dzīvnieki, tās bieži vien kā dzērāji bārā plēšas un iesaistās savā starpā kautiņos līdz asinīm un dažreiz pat letāliem gadījumiem. Ja kāds svešinieks ieklīdis ne tās grupas teritorijā un zog pārtiku, tad vietējais klans robežpārkāpēju pamatīgi iekaustīs, un šis zagļa gājiens ļoti iespējams beigsies zem zemes. Tāpat kā cilvēkiem, arī šimpanzēm iespējami kari savā starpā. Džeina Tanzānijā novēroja divas grupas šimpanžu, kur Kasekelas ģimenes tēviņi pa vienam izķēra un piežmiedza otra klana Kahamas pārstāvjus, līdz nebija atlicis vairs neviens eksemplārs. Tāpat šo primātu tēviņiem ir izplatīta prakse vardarbīgi uzmākties dāmām, un, saņemot atraidījumu, tie dabūn savu ar varu. Īsāk sakot, šimpanzes koncentrētā veidā parāda cilvēka mežonīgo dabu, un ,ja tās pēkšņi vienā dienā ieliktu mūsu sabiedrībā, tad pēc mēneša lielākā to daļa sēdētu cietumā par brutālu izturēšanos pret dāmām, izvarošanu, zādzībām, kautiņiem un pat slepkavībām ar tīšu nodomu.

Ilgu laiku tika uzskatīts, ka šimpanzes ir veģetārieši, līdz Džeina šai nepārbaudītajai teorijai pielika punktu, - viņa novēroja, kā šimpanzes nomedī un apēd Sarkano kolobusa pērtiķi. Tas, ka šimpanzes ēd arī gaļu, īpaši sausajā sezonā, kad barības ir maz, vēlāk apstiprinājies daudzkārt. Tēviņi medī grupās pa pieci, ielencot upurus un tad izraisot paniku, tādējādi mēģinot atdalīt upuri no bara, lai vieglāk piežmiegt. Pa to laiku, dāmas kapā salātus un trin nažus gaidot kungus mājās, pārnesot medījumu. Šimpanzes ir spēcīgi dzīvnieki, tie var ne tikai mazākus primātus nomedīt, bet arī cilvēku pieveikt. Cīņā ar Bergmani vai Ščerbatihu tām neietu tik viegli kā gorillu tēviņam, bet vienalga, lai piedod man abi spēka vīri, es savu naudu liktu uz šimpanzi. Lai gan mazāki izmēros par mūsu spēkavīriem, tomēr šimpanzes ir ļoti veiklas, ar spēcīgiem žokļiem un vēl spēcīgākām rokām, kas ar vienu sitienu var nolikt gar zemi bokseri. Arī sabiedrības modelis šimpanzēm ir tuvāks cilvēkam nekā gorillām. Pretēji gorillām, kur alfa tēviņš uzvedas kā tirāns grupā, kuram visi bez ierunām pakļaujas, šimpanzēm barvedis ir vairāk kā valdes priekšsēdētājs. Pārējie tēviņi , abpusēji respektējot, sadarbojas un palīdz bosam vadīt klanu un dalās ar meitenēm, ne tā kā gorillu Silverback- savāc visas sev.

Parasti ir kāda stunda vai nedaudz vairāk jāklīst pa Kibales lietusmežu, meklējot džungļu brāļus, bet man atkal veiksme smaida un jau pēc nieka 20 min. tiek atrastas pirmās divas šimpanzes. Iespējams, tāpēc mēs pavadām divas stundas, tās vērojot un sekojot, lai gan oficiāli var pavadīt tikai vienu stundu kopš atrašanas brīža. Tās parasti ir diezgan viegli atrast, jo var dzirdēt jau pa gabalu, vēl labu laiku pirms tās ierauga. Arī mans gadījums nebija izņēmums. Ejam pa lietusmežu, un pēkšni atskan tādi brēcieni un rīkles, ka Pavarotti var pienest tēju un iet pensijā. Baigs troksnis, mežonīgi skaļas rīkles. Tās parasti sasaucas, lai zinātu pārējo atrašanās vietu, bet izklausās , it kā kautiņš ietu vaļā un vesels koris kopā brēktu. Tik vēlāk reindžers paziņo, ka baisie kliedzieni nebija to sasaukšanās, bet šoreiz iemesls bļāvieniem bija cits - tēviņš esot agresīvi gribējis iekarot dāmu, bet šī brēc, ka kavaljero nemaz nav viņas gaumē, mēģina aizbaidīt un saukt palīgā. Jau atkal primāti izrāda sevi visā krāšņumā, turklāt ļaujas pienākt pat trīs metru tuvumā - gan kokos kāpšanas prasmes, gan savu kasīšanās arodu un ikdienas ēdienkarti. Tāpat tēviņi kā jau vīrieši laiž gāzītes, kāds laiski iegūlies ar kājām saceltām augšā uz apgāztā koka kā šūpuļkrēslā, bet cits šimpanze kasa pauri, laikam vietējais bara Einšteins mēģina kādu dižu domu izdomāt, tikai IQ par mazu ģeniālajai idejai. Trūkst vienīgi medību demonstrējumu un kautiņu, bet nu labāk bez asinīm, lai šie dzīvo mierā. Pietiek jau ar to, ka viens šimpanze ir savulaik ticis apskādēts ar rētu un baltu, stiklam līdzīgu aci, - tā teikt,veca kara trauma.

Bet ar to vēl stāsts nebeidzas, jo netālu no Kibales lietusmeža atrodas kāds cits ar primātiem bagāts nacionālais parks. Patiesībā Semliki parkam vajadzētu atrasties Kongo teritorijā, jo ģeogrāfiski tā vairs nav Austrumāfrika un Uganda, bet gan noslēdzošais posms varenajai Kongo lietusmeža ekosistēmai. Šis Kongo stūrītis Ugandas teritorijā ir vienīgais tropiskais zemieņu lietusmežs visā Austrumāfrikā. Džungļi šeit ir pavisam savādāki kā citur Ugandā vai Ruandā redzētie, - tie ir patiešam skaisti un tropiski ar daudz palmām, bajan kokiem un liānām. Arī augu, putnu un dzīvnieku valsts te ir daudz tuvāka Āfrikas rietumu un centrālajām daļām nekā Austrumāfrikai. Tā, piemēram, šai mazajā Ugandas zemieņu lietusmeža pleķītī ir sastopamas 133 no 144 putnu sugām, kas mājo plašajās Gvinejas un Kongo džungļu ekosistēmās, tai skaitā 47 sugas, kuras neatrast nekur citur Austrumāfrikā. Arī vairākas zīdītāju sugas kā, piemēram, Lidojošā pele un bārdainie, Ziemassvētku vecītim līdzīgie De Brazza pērtiķīši nav sastopamas nekur citur Austrumāfrikā. Kopā šai Semliki parkā līdzās sadzīvo 9 primātu sugas, tai skaitā retie sarkanie kolobusa mērkaķi, no kurām es redzēju veselas četras dažādas sugas.

Ņemot vērā, ka parku apmeklēju pa dienas vidu, kad visi atpūšas un slēpjas no saules, tad melnbalto kolobusu, zilo mērkaķīšu, sarkanās astes mērkaķu un pelēko vaigu mangabei (grey-cheeked mangabey) redzēšana liekas labs rezultāts. Tāpat šis lietusmežs burtiski mudž no tauriņiem, tie ir visur un visdažādākajās krāsās. Bet īstais iemesls šī parka apmeklējumam pavērās, izejot pa džungļu taku un nonākot palmu ieskautā zālienā. Te atrodas Sempaya karstie avoti, kuri vietējai Bamagas ciltij skaitās galvenā svētvieta. Šī cilts līdz pat šai dienai šeit veic svētos upurēšanas rituālus, jo pēc Bamagas klana uzskatiem Sempaya avotos mājo to Dievs. Vietējie parka sargi šai vietai ir atraduši praktiskāku pielietojumu, jo, sasniedzot avotus, paveras dīvains skats - reindžeri vāra banānus un kukurūzu 100 C grādus karstajos avotu ūdeņos, upurējot nabaga banānu Dieviem, lai pēc tam to ar gardu muti notiesātu. Man kā ceļotājam ir arī savs praktisks iemesls šai vietai, - Sempaya avotu grupas veido gana neierastu skatu fotogrāfijām ar burbuļojošiem avotu baseiniem, krāsainiem zemes slāņiem un pat diviem maziem geizeriņiem.

Jānis Kreicbergs no UgandasSeko līdzi svaigākajiem jaunumiem

Uzzini par jaunākajiem ceļojumiem un aktualitātēm pirmais