Kur mājo Ķūķis?

  • 1 min lasīšanai
  • 15 foto

Pētera Zirnīša grāmata „Ķūķis staigā kājām” ir dzejoļos uzrakstīts sirsnīgs stāsts par jūtīgu būtni, kas pārstaigā dzimto zemi. Arī mēs ejam kur acis rāda un tā reiz nolēmām iekarot klintis un sameklēt, kur mājo Ķūķis.

Mēs ņēmām nūjas un devāmies uz Līgatnes apkaimi. Jā, varbūt pasaules mērogos mūsu klintis ir smilšu kaudze, bet mums "viņas ir visskaistākās... tik un tā".

Ķūķu klintis ir augstākais devona iežu atsegums Latvijā - 43m. Tās atrodas Gaujas Nacionālajā parkā. Majestātisks iezis, iespaidīgākais Gaujas krastos, pie kura veidojas krāces. Augšējo daļu - virs smilšakmeņiem - veido māla slāņi, kas satur daudz pārakmeņotu organismu atlieku. Ķūķu klintis strauji maina savu izskatu upes erozijas un daudzo noslīdeņu dēļ. Dažu gadu laikā krasts atkāpies pat par 10m! Klinšu vidusdaļā ir savdabīga ala, kura pieejama tikai mazūdens periodā. 100m lejpus, virs Gaujas atvara, ir otra, nepieejama ala. Šogad ir bijis maz ūdens un mēs to redzējām. Iespaidīgi! Klintis savu nosaukumu ieguvušas no tuvējām Ķūķu mājām. Ķūķu putra jeb ķūķis bija tradicionālais latviešu ēdiens ziemas saulgriežos. Vai mēs atradām Ķūķi? Uzmini nu!

Līdzās klintīm ir vairāk pakāpju krāces, un to dēļ senatnē plostnieki majestātiskās klintis dēvējuši par Straujajiem iežiem.

Latvijā daudz vietu, kuras vērts iemūžināt un parādīt arī citiem un Ķūķu iezis jeb klintis noteikti ir viens no tiem. Līgatnē un tās apkārtnē ir vairāki desmiti klinšu un iežu, un visu šo dabas pērļu vērtība ir ne mazāk nozīmīga, jo kā gan lai nepiemin Gūdu klintis, Ķūķu klintis, Zvārtes iezi un citus...

Uzmanību, šis ir Valsts aizsargājams dabas objekts/teritorija! Apmeklētāji un to ceļabiedri tiek aicināti izturēties saudzīgi pret dabu un tās pieminekļiem.

Weekends-idejas tavām brīvdienām

foto - Andris.GSeko līdzi svaigākajiem jaunumiem

Uzzini par jaunākajiem ceļojumiem un aktualitātēm pirmais