Irānas ekspedīcija. 7 stāsts. Persijas kultūras sirds Širaza.

  • 3 min lasīšanai
  • 6 foto

Jau vairāk kā 2000 gadus Širaza pelnīti tiek uzskatīta par Persijas kultūras sirdi. Kādos tik epitetos tā netiek dēvēta - par dārzu, dzejnieku, rožu, zinātnes, izglītības un pat vīna pilsētu, jo tieši no šejienes nāk slavenā Shiraz vīnogu zorte, kuras vīnus tik ļoti iecienījuši cilvēki visā pasaulē.

Vīns, gan Širazā jau ir vēsture, jo tas nekādīgi neiet roku rokā ar Islama republiku un tās pasludināto sauso likumu, bet viss pārējais Irānas kultūras šūpulī ir manāms vēl šo baltdien. Tā, piemēram, Širazas divi slavenākie dēli ir Irānas leģendas - dzejnieki Hafez un Saadi, kuru kapenes, kas iekārtotas skaistos dārzos ir obligāto pieturas vietu saraksta augšgalā. Abu leģendāro dzejnieku darbi iekaroja cilvēku sirdis ne tikai Persijā, bet arī Tuvajos Austrumos un Āzijā, kā arī Eiropā un Krievijā. Hafez vispār ieņem tādu kā svētā lomu Irāņu sabiedrībā - viņa darbus no galvas pārzin jebkurš persietis, bet viņa dzejas grāmata atrodas goda vieta blakus korānam katra irāņa mājās.

Arī dārzu pilsētas titulu Širaza pilnībā attaisno, jo parku te ir vairāk kā jebkurā citā vietā Irānā. Karalis starp zaļajiem pleķīšiem ir Eram dārzs, kas bieži vien tiek saukts par Paradīzes dārzu. Tas ir greznākais no Širazas dārziem, kuru labi papildina un izdaiļo Qajar dinastijas pils tā pašā centrā.

Bet vēl krāšņāk par visiem dārziem izskatās Širazas mošejas. Kādu to te tik nav, visdažādākajos stilos. Ne velti Širaza vienmēr ir dzenusies pārspēt Isfahānu arhitektūras dailē un viduslaikos tā bija viena no pašām nozīmīgākajām pilsētām Tuvajos Austrumos, pārspējot pat Bagdādi. Pilsētas galveno mošeju Vakil mosque klāj skaistas Isfahānas stila zilās flīzes, Nasir ol Molk mošeja apbur ar iekštelpām dekorētām ar vitrāžām un interesantiem flīžu ornamentiem un rakstiem, bet Imazedeh Ali Ebn Hamza mošeja burtiski žilbina ar vēl krāšņāku interjeru - tās sienas un kupols ir noklāti ar Venēcijas stikla un spoguļu gabaliņiem radot iespaidu it kā sienas klātu dimantu kārtiņa. Un tad seko pats labākais Shah Cherrah Holy Shrine svētnīca, kur apglabāts svētākā personāža Irānas vēsturē Imama Rezas brālis.

Tā kā šī ir viena no svētākajām vietām Irānā tad parasti ārzemniekiem ieeja šai milzīgajā kompleksā ir liegta, bet nu kas var atteikt Kreicbergam ? Pietiek zolīdi pajautāt un sargi ar smaidu paver durvis un pasaka Welcome. Un te nu es esmu - iespējams visabrīnojamākajā celtnē visā Irānā. Shah Cherrah svētnīcā varētu vilkt paralēles ar Imazadeh mošeju, jo arī te visas sienas, griestus un kupolus klāj Venēcijas stikla un spoguļu gabaliņi, tikai šī svētnīca ir reizes 6-7 lielāka un krāšņāka. Un ja vēl tam visam pieliek klāt senos un vēlvēm klātos bazārus, tad nav brīnums, ka Širaza sastāda nopietnu konkurenci Isfahānai par skaistākā pilsētas godu visā Irānā.

Širaza ir pasaules tūrisma centrs ne tikai dēļ skaistajām mošejām, krāšņajiem dārziem, dzejnieku kapenēm un senajiem bazāriem. Tieši pie Širazas atrodas Senās Persijas Impērijas galvaspilsētas un varenāko valdnieku apbedījumu vietas. Tā ir īstā vieta kur iepazīt Persijas Impērijas vēsturi un apskatīt to, kas palicis pāri no slavenās Persepoles pēc Maķedonijas Aleksandra sirojuma. Senās Persijas galvaspilsēta Persepole, kas celta no 6-4.gs pirms mūsu ēras, savulaik bija pati greznākā pilsēta pasaulē ar kuru skaistuma ziņā Antīkajā pasaulē varēja konkurēt tikai Babilona, Roma un Atēnas. Persijas labākie arhitekti un amatnieki radīja tai laikā vēl neredzēti krāšņas pilis un dārzus, no kurām mūsdienās palikušas tikai drupas. Maķedonijas Aleksandrs atmaksas pārņemts vēlējās gūt revanšu par Atēnu nopostīšanu un pārējo paveica laiks. Bet tas nenozīmē ka te nav ko redzēt. Ir saglabājušies galvenie vārti, kollonas no dažādām pilīm, varenās terases un kāpnes, kuras klāja grezni reljefi, valdnieku kapenes, statujas un kapiteļi, attēlojot mistiskus radījumus. Tāpēc neskatoties uz Aleksandra Lielā un laika zoba paveikto Persepole pelnīti ierindojas starp interesantākajām antīkās pasaules pilsētām priekš mūsdienu tūristiem.

Daudz vairāk no Maķedonijas Aleksandra cieta otra Persijas galvaspilsēta Pasargada, kas ir vēl senāka par Persepoli. Maz, kas te ir palicis pāri no pilsētas Zelta laikiem, bet pats nozīmīgākais objekts te tomēr labi saglabājies - Kīra Lielā kapenes. Kīrs Lielais ir Persijas Impērijas tēvs un izveidotājs, kā arī pats dižākais no Persijas valdniekiem. Viņš spēja apvienot daudzās tautas un teritorijas zem savas varas un tur kur citi tā laikmeta imperatori izmantoja spēku, Kīrs izmantoja politisko veiklību izvairoties no liekiem cilvēku upuriem. Bet Persijas Impērijai ir vismaz vēl 4 diženi imperatori, kas paplašināja zemes un veica panākumiem bagātus karagājienus - Dārijs I, Dārijs II, Kserks un Artakserks. Tie visi atdusas Naqsh-e Rostam nekropolē, kur klintīs cirstās kapenes ar skaistām fasādēm atgādina kaut ko no Petras, Jordānijā.

Visbeidzot Širazas pievārtē atrodas arī viens gana interesants dabas objekts - Maharloo Lake. Šis sāls ezers, kuru ieskauj kalni ir zīmīgs ar savu neierasto ūdens krāsu, kas noteikti pie sirds ies blondīnēm, jo ezera ūdens ir rozā nokrāsā. Zilās debesis, tumšie kalni, rozīgais ūdens un baltais sāls līdzenums piekrastē veido gana krāsainu ainavu un bildi priekš fotogrāfijām.

Jānis KreicbergsSeko līdzi svaigākajiem jaunumiem

Uzzini par jaunākajiem ceļojumiem un aktualitātēm pirmais