Irānas ekspedīcija. 5 stāsts. Qeshm sala.

  • 1 min lasīšanai
  • 9 foto

Lai gūtu priekšstatu par to kāda izskatījās Hormoz, kad diženie ceļotāji kā Marko Polo un Ibn Battuta šķērsoja to savā ceļā, ir jādodas uz otru Bandas Abbas apkārtnes salu - Qeshm. Tā ir lielākā sala Persijas līcī un daudz apdzīvotāka par Hormuz.

Laft ir viens no senajiem zvejnieku ciematiņiem, kas labi saglabājis seno dienu auru un tas mūsdienās tālu neatpaliek no skata kādu ieraudzīja Marko Polo piestājot Hormuz krastos. Ciemats ir noklāts ar seno vēja torņu mežu, kas gadsimtiem ir atvēsinājuši Laft iemītnieku mājas, bet ostā gozējas tipiskie ledre tipa koka kuģi, kas vēl pirms Marko Polo ceļojuma kuģojuši pa Persijas līci, Arābijas jūru un Indijas okeānu. Interesanti ka uz Qeshm salas atrodas daudzas ledre kuģu būvētavas, kur par spīti 21. gs. vēl šobaltdien turpina būvēt šos antīkos jūrniecības reliktus, saglabājot gadsimtiem senās kuģošanas tradīcijas.

Bet galvenais salas magnēts ir nesen Unesco uzņemtais Qeshm ģeoparks, kurš sadalīts 8 dabas zonās - vēl viena ģeoloģijas brīnumzeme Irānā. Zvaigžņu ieleju daba te noklājusi ar dīvainu klinšu sienu un stabu labirintu; Statuju ielejā izveidojusi atsevišķus akmens veidojumus; porainajā Charkooh kanjonā tā izgrebusi un savienojusi kopā divas šauras aizas ar savdabīgiem caurumiem izrobotām sienām, bet par pārējo salu izkaisījusi varenas klintis, māla kalnus, pilārus un kanjonus.

Visbeidzot pavisam nesen, pirms dažiem gadiem Qeshm ģeoparkā tika atklāts pavisam jauns dabas veidojums, kas izceļas pat pasaules mērogā. Tā ir gandrīz 7 km garā Namakadan Cave - planētas garākā sāls ala. Alas sienas, griesti un grīda viss ir no tīra sāls, turklāt interesanti ka vietām ala ir ar sniegbaltām sienām, bet citviet ar daudzkrāsainām, kur minerāli sāli iekrāsojuši visdažādākajos toņos.

Jānis KreicbergsSeko līdzi svaigākajiem jaunumiem

Uzzini par jaunākajiem ceļojumiem un aktualitātēm pirmais