''Mummers Parade'' ieskandina Jauno gadu Filadelfijā!

  • 3 min lasīšanai
  • 41 foto

Sēžot un prātojot, kā lai interesanti pavada kārtējo Jauno gadu, pārcilāju savus atmiņu un ideju kambarus... Tā pavisam miglaini prātā sāk ataust vīzijas par greznos kostīmos tērptiem ielu dejotājiem, baisām maskām un jestrām dziesmām... Parāde! Nez, kur es par šo esmu dzirdējusi?! Ieminos vīram, ka varbūt šajā Jaunajā gadā mēs varētu doties un Ņujorku sagaidīt 2014. un skatīties arī parādi, jo kas tik grandiozs jau nu noteikti notiek tikai Ņujorkā. Tomēr, meklējot informāciju internetā, neatrodu neko saistībā ar parādi šajā naktsdzīves pilsētā. Rakājoties ‘’dziļāk’’ atklājas, ka šis grandiozais pasākums notiek nevis, kā varētu domāt – Ņujorkā, bet gan Filadelfijā! Šī tradīcija Filadelfijā palikusi nemainīga kopš 1901. gada, kad notika pirmā ‘’Mummers Parade’’ , jeb, tulkojot no vācu vārda ‘’mummer’’ - maskarāde, kumēdiņi. Pati ideja par Jaunā gada parādi ir atrodama jau seno romiešu rakstos, kad ļaudis izgāja ielās ar izrotātām sejām, apmainoties ar dāvanām un jokojoties par sadzīviskām lietām.

Lai labāk varētu saprast, ap ko tad lieta grozās mūsdienās, mazliet pastāstīšu par pašu parādi. Tā notiek katru gadu 1. janvārī. Parādē piedalās ap 10,000 dalībnieku, kas nāk no aptuveni 40 dažādiem pašdibinātiem ‘’parādes’’ klubiem, kas visi ir izveidoti uz brīvprātības principa. Parādē var piedalīties bez vecuma vai jebkādiem citiem ierobežojumiem. Ir izveidota speciāla žūrijas komisija, kas parādes gājiena laikā novērtē tērpus, kā arī sniegtos priekšnesumus un vēlāk arī tiek nosaukti uzvarētāji. Vērtēšana notiek 5 dažādās divīzijās (katram klubam iepriekš ir jāpiesaka, kurā divīzijā viņi piedalīsies) – Comics, Wench Brigades, Fancies, String Bands un Fancy Brigades. Balsot par savu simpātiju katrā divīzijā var arī skatītāji. Kopumā, parādes gājiens norit kādas 6-8 stundas, līdz pēdējais dalībnieks / klubs ir atrādījis savas spējas, tērpus un prasmi.

Piedalīšanās parādes gājienā daudzām ģimenēm ir jau kā tradīcija no paaudzes paaudzē. Mēs redzējām gan jauniešus, gan mazus bērnus, kuri vēl jāstumj ratiņos, gan onkuļus ar spieķīšiem. Un visiem bija jautri! Kā jau minēju, viss notiek uz brīvprātības principa un parādes tērpu izmaksas ir jāsedz katram pašam. Dažkārt tāme par tērpu var sasniegt vairākus tūkstošus dolāru. Un bieži vien, ne tikai kostīms, bet arī milzīgas butaforijas (kas šauj, uguņo un taisa troksni) ir daļa no gājiena priekšnesuma.

No ielu gājiena mums visvairāk patika String Bands jeb orķestri. Šie ir muzikāli, horeogrāfiski priekšnesumi ar butaforijām, speciālajiem efektiem un akrobātiskiem trikiem. Tas, ko redzējām, lika mūsu mutēm palikt vaļā – kā kaut ko tādu var dabūt gatavu?!?

(Par cik draugiem.lv nav iespējams ielādēt HD izmēra video, tad šeit ir links uz vienu no mūsu filmētajiem ielu parādes priekšnesumiem):

https://vimeo.com/83472565 (Variācija par tēmu ''Aladins'')

Parādes noslēguma kulminācija ir Filadelfijas ‘’Convention Center’’ notiekošie Fancy Brigades (jeb Fantāziju divīziju) priekšnesumi. Šis pasākums notiek iekštelpās, jo dekorācijas un tērpi ir tik milzīgi, ka ar tiem nostāvēt ārā lietū vai vējā nav iespējams. Viena kostīma svars nereti ir ap 50 kilogramiem un izmaksas vairākos desmitos tūkstošu dolāru. Ja tam visam pieliek klāt izmaksas par dekorācijām, horeogrāfiju, kā arī darbaspēku, lai to visu uzšūtu un izveidotu, tad viss priekšnesums kopā nereti ir rēķināms simtos tūkstošu dolāru!

Ja parādes gājiens Filadelfijas centrā ir visiem pieejams un līdzjūtams bez maksas, tad uz fināla pasākumu iekštelpās iepriekš ir jārezervē un jāpērk ieejas biļetes. Šajā gadā 12 dažādi klubi žūrijas priekšā sacentās par 1. vietu un parādes galveno titulu. Maksimālais punktu skaits ir 100 (50 par tērpiem, 25 par prezentāciju, 15 par režiju un 10 par kopējo iespaidu). Katrs klubs uzstājas ar īsu 5-7 minūšu garu priekšnesumu par pašu izdomātu tēmu. Redzējām gan mirušo augšāmcelšanos, gan seno Āzijas tempļu briesmoņu atgriešanos, gan zemūdens dievu karus, gan trako saldumu fabriku. Šeit fantāzijai robežu tik tiešām nav!

(Atkal seko links uz video, jo draugiem.lv to pievienot nebija iespējams). Šis priekšnesums ieguva visvairāk punktu un 1. vietu. Ņemiet vērā, ka dalībnieki ir amatieri, kas vienkārši pa gadu gatavojas un praktizējas šai parādei savam un citu priekam. Protams, arī savs sacensību gars tajā visā ir. :) Uzverētāju priekšnesumā stāsts bija par ļaunajiem zemūdens briesmoņiem, kas mēģina ieņemt Poseidona troni, bet Poseidona dēls sapulcina armiju, lai briesmoņus atvairītu.

https://vimeo.com/83472108

Mums ļoti patika arī šis apburtā meža priekšnesums:

https://vimeo.com/83205992

Šī grandiozā parāde ir bijusi Filadelfijas 1. janvāra tradīcija jau vairāk nekā simts gadu un ir piedzīvojusi gan nemierus, gan finansiālas grūtības, gan pat pašas mātes dabas nelabvēlīgo attieksmi. Tomēr tautā un tūristu vidū tik ļoti iemīļota, ka nekas nav bijis par šķērsli, lai šo tradīciju turpinātu gadu no gada!

Uz atkalredzēšanos nākošajā gadā!Seko līdzi svaigākajiem jaunumiem

Uzzini par jaunākajiem ceļojumiem un aktualitātēm pirmais